"S&P İslami Endeksi"

  • Yazı boyutu
"S&P İslami Endeksi"

"S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi" yayınlanmaya başlıyor

İstanbul Menkul Kıymeter Borsası'nın (İMKB) başkanlığını yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülke Borsaları Forumu'nun, Standart & Poor's Indices ile yaptığı ortak çalışma sonucunda hazırlanan "S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi" düzenlenen törenle tanıtıldı.
     Tanıtım etkinliği, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Borsaları Kurumsal Yönetim Çalışma Toplantısı kapsamında düzenlendi.
     İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (COMCEC) Koordinasyon Bürosu Genel Direktörü Mehmet Metin Eker, törende bir konuşma yaptı.
     Gittikçe artan ekonomik zorluklar karşısında artan bir işbirliği geliştirilmesi gereğine işaret eden Eker, "Aynı zamanda COMCEC üye devletlerin borsaları arasında da bir işbirliği kurmayı amaçlayarak bir kurum oluşturmuştur. Finans sektöründeki çabalarımız sayesinde ülkelerimizde istikrarı daha kolay yakalayabileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.
     İslam ülkelerinin borsaları arasında işbirliğinin büyük fayda sağlayacağını vurgulayan Eker, "Çabalarımız artık meyvelerini vermeye başladı. Bu platform aracılığı ile ve Standart & Poor's'un ortaklaşa yaptığı çalışma sonucunda İslami Endeks hazırlandı. Bu son derece doğru zamanda yapılmış bir harekettir. Çünkü dünya piyasalarındaki kırılganlık, belirsizlik gittikçe artmaktadır. Bu yeni endeks sayesinde sadece üye ülkelerdeki yatırım ortamı iyileşmekle kalmayacak, aynı zamanda dışardan gelen krizlere ve şoklara karşı çok daha sağlam olmamız sağlanacak" diye konuştu.
    
     -"Endeks önemli bir boşluğu dolduracak"-
    
     İMKB Başkanı İbrahim Turhan da, "Bugüne kadar, İslami esaslara uygun faaliyet gösteren şirketlerin performansını ölçebileceğimiz çok az enstrüman vardı" dedi.
     Turhan, şunları kaydetti:
     "S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi'nin bu anlamda, önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. İİT Üye Ülke Borsaları Forumu ile S&P Indices'in ortak çalışmasının ürünü olan bu yeni Endeksin hazırlanmasındaki değerleri katkıları için arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Endeks, İslami esaslara uygun finansal ürünler pazarının daha da büyümesine katkıda bulunurken, İİT üye ülke borsalarına olan ilgiyi de artıracak."
     Endekse, İİT Üye Ülke Borsaları Forumu üyeleri olan Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Nijerya, Umman, Pakistan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye ve Ürdün'de faaliyet gösteren 50 şirket dahil olacak.
     S&P İslami Endeksler metoduna göre seçilen şirketlerin hisse senetlerinde minimum 1 milyon ABD Doları düzeyinde günlük ortalama işlem hacmi aranıyor. Endekste çeşitlilik sağlamak adına, endekse bir ülkeden en az bir, en fazla sekiz şirketin hisseleri dahil edilebiliyor.
    
    
    


Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir