Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Ivanovskiy: -"Türkiye'nin illeriyle Rusya'nın kentleri arasındaki…

  • Yazı boyutu
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Ivanovskiy:
  -"Türkiye'nin illeriyle Rusya'nın kentleri arasındaki…

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Ivanovskiy: -"Türkiye'nin illeriyle Rusya'nın kentleri arasındaki işbirliğinin kurulması için çalışıyoruz"

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy, "Türkiye'nin illeriyle Rusya'nın kentleri arasındaki işbirliğinin kurulması için çalışıyoruz" dedi.
     Ivanovskiy, Adana Ticaret Odası'nda düzenlenen "Rusya'da İş ve Yatırım Olanakları Tanıtım Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin yıl sonunda 34-35 milyar dolar olarak beklendiğini söyledi.
     Türkiye'ye çok sayıda Rus turist geldiğini hatırlatan Ivanovskiy, yıl sonunda Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının 3-3,5 milyonu bulacağını kaydetti.
     Ivanovskiy, Rusya'nın Türkiye'nin ikinci en büyük ekonomik partneri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     "Türkiye'nin illeriyle Rusya'nın kentleri arasındaki işbirliğinin kurulması için çalışıyoruz. Bu kapsamda çeşitli kentlerde toplantılar yaptık. Bu toplantılar ile Türkiye'deki illere en uygun illeri tespit edip, ona uygun olan Rusya'daki kentlerle irtibat kurmanızı sağlıyoruz."
     Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Mümessili Tofik Melikov da, bu yılın ilk 9 ayında Türkiye ile 25,5 milyar dolar ticaret hacminin oluştuğunu belirterek, Rusya'nın 20 milyar 700 milyon dolar değerinde Türkiye'ye ihracatı olduğunu, Türkiye'nin de bu ülkeye 4 milyar 800 milyon dolarlık ihracat yaptığını bildirdi.
     Geçen yılın aynı dönemine göre ticaret hacminde yüzde 14.4'lük artış olduğunu anlatan Melikov, Rusya'nın ihracatının ana maddelerini ham petrol, gaz ve demir-çelik ürünlerinin, Türkiye'nin ihracatını ise gıda, ulaşım araçları ve tekstilin oluşturduğunu ifade etti.
     Melikov ayrıca, Akkuyu'da yapılacak olan nükleer santralle ilgili gerekli tüm izinleri gelecek yılın ilk yarısında almayı ümit ettiklerini sözlerine ekledi.
     Adana Ticaret Odası Başkan Ali Gizer de Adana'dan Rusya'ya 2011 yılında 71,5 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirterek, bu iş hacmini daha da artırmak istediklerini ifade etti.
     Gizer, Adana'nın sahil bandının çok kısa sürede turizme açılacağını da belirterek, "Rus iş adamlarını Adana'ya turistik tesis yatırımı için davet ediyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 253 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir