Rusya ile Tacikistan arasında anlaşma imzalandı

  • Yazı boyutu
Rusya ile Tacikistan arasında anlaşma imzalandı

Rusya ile Tacikistan arasında anlaşma imzalandı

Rusya ile Tacikistan arasında gümrüksüz petrol ürünleri ihracatını öngören işbirliği anlaşması imzalandı.
     Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile Tacikistan Enerji ve Sanayi Bakanı Şerali Gul tarafından imzalanan "Rusya'dan Tacikistan'a petrol ürünleri sevkıyatında işbirliği" hükumetlerarası anlaşması, Rusya'nın petrol ürünleri ihracatında uyguladığı ihracat gümrük vergisi ödemeden bu ülkeye sevkıyatını öngörüyor.
     Tacikistan Enerji ve Sanayi Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, söz konusu anlaşma çerçevesinde, ülkenin toplam petrol ürünleri ihtiyacı hacmini aşan petrol ürünleri ihracatı için ise Tacikistan'ın Rusya'ya ihracat gümrük vergisi ödemesi öngörülüyor.
     Taraflar arasında imzalanan söz konusu anlaşmaya göre, Tacikistan'ın bu yıl Rusya'dan 1 milyon ton miktarındaki yakıt ürünlerini ihracat gümrük vergisi ödemeden alması hedeflenirken, bu miktarın geçen sene ülkede tüketilen yakıt ürünleri toplam hacminin üstünde olduğu bildirildi.
     Rusya ile Tacikistan arasında, Rus yakıt ürünlerinin Tacikistan'a sevkıyatı ile ilgili işbirliği memorandumu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ekim 2012'de Duşanbe'ye yaptığı ziyaret sırasında imzalanırken, bu memorandumun hayata geçirilmesine yönelik anlaşma ise taraflar arasında bugüne kadar bir türlü imzalanamamıştı.
     Geçen ay Duşanbe'yi ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrahan Zarifi, Tacikistan'daki Rus askeri üssünün bulunmasıyla ilgili iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın, Rusya'nın Tacikistan'a gümrüksüz petrol ürünleri sevkıyatı ve Rusya'daki Tacik göçmenlerin bulunmasıyla ilgili anlaşmalarının imzalanmasının ardından iki ülke parlamentoları tarafından onaylanacağını dile getirmişti.
     Orta Asya ülkeleri arasında Tacikistan ve Kırgızistan, Rus yakıt ürünlerini en çok ithal eden ülkelerin başında gelirken, Rusya'nın 2010 yılında Rusya, Kazakistan ve Belarus'un üye olduğu Gümrük Birliği'ne üye olmayan ülkelere yaptığı petrol ürünleri sevkıyatında, alıcı ülkelere ihracat gümrük vergisi uygulamaya başlamasının ardından, bu ülkeler zor durumda kalmıştı.
     Rusya, Ocak 2013 itibarıyla yurtdışına sattığı petrol ürünlerinin 1 tonu için dizelde 261,1 ve benzinde ise 256 dolar ihracat gümrük vergisi uyguluyor.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir