Rusya GKRY'ye mali yardımı AB şartına bağladı -GKRY'nin yardım almak için AB ile anlaşmaya varması…

  • Yazı boyutu
Rusya GKRY'ye mali yardımı AB şartına bağladı
  -GKRY'nin yardım almak için AB ile anlaşmaya varması…

Rusya GKRY'ye mali yardımı AB şartına bağladı -GKRY'nin yardım almak için AB ile anlaşmaya varması gerekiyor

Rusya, Yunanistan bankalarına yaptığı geri dönmeyen yüklü yatırımlar nedeniyle mali krize giren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY), AB ile anlaşmaya varması halinde mali yardımda bulunabileceğini bildirdi.
     Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin GKRY'ye, aldığı fon sağlama tedbirlerinin AB desteğini alması koşuluyla mali yardımda bulunacağı söyledi.
     Medvedev, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Rusya'nın GKRY'ye kapıyı kapatmadığını, 'hayır' demediğini" vurguladı.
     Medvedev, AB ile GKRY arasında kesin bir anlaşmaya varmak konusunda başarı sağlanmasının ardından bu ülkeye çeşitli yollarla destek verme konusunu görüşmeye hazır olacaklarını kaydetti.
     Medvedev'in söz konusu açıklaması, GKRY Maliye Bakanı Yannis Sturnaras'ın, bir anlaşma konusunda ümitleri boşa çıkmış olarak Rusya'dan ayrıldığı yönünde Rus internet gazetelerinde çıkan haberlerden sonra geldi.
     Söz konusu haberlere göre, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov bugün yaptığı açıklamada, GKRY yetkililerinin "Bu ülke açıklarında yeni bulunan gaz yataklarından elde edilen gelirleri yönetmekle görevli devlete ait bir şirketin hisselerini almaya talip potansiyel yatırımcılar ikna edemediğini" söyledi.
     Haberlere göre Siliuanov ayrıca, Rus bankacılarının da, GKRY'den gelen, bazı bankaların hisselerinin verilmesi teklifiyle ilgilenmediklerini kaydetti.
     Barroso da yaptığı açıklamada GKRY'nin yeni tekliflerinin henüz Avrupa Komisyonuna ulaşmadığını belirterek, tüm taraflardan, Kıbrıs Rum kesimi ve tüm Avro Bölgesi için iyi olacak hızlı bir çözüm bulmalarını istedi.
     Kıbrıs'ın güney kesimindeki bankalardaki tüm mevduatın üçte birlik bölümü Rus şirket ve şahıslara ait bulunuyor. Rus şirket ve şahıslarının GKRY'deki topla mevduatlarının 20 milyar avroyu (yaklaşık 36,4 milyar TL) bulduğu tahmin ediliyor.
    
    
    

Bu haberi 101 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir