Rusya'da "Nükleer Mühendislik" eğitimine gidecek öğrenciler sınava girdi -Nükleer Mühendislik…

  • Yazı boyutu
Rusya'da "Nükleer Mühendislik" eğitimine gidecek öğrenciler sınava girdi
  -Nükleer Mühendislik…

Rusya'da "Nükleer Mühendislik" eğitimine gidecek öğrenciler sınava girdi -Nükleer Mühendislik Eğitimi programı sorumlusu Çeçenov: -"Türk öğrencilerin vatandaşlık bilinci çok güçlü" -Akkuyu NGS Genel Müdür Yardımcısı Kasumov: -"Bir sonraki eğitimi Türkiye'de yapmak istiyoruz"

Akkuyu NGS tarafından başlatılan eğitim programında, Rusya'da nükleer mühendislik eğitimi almak isteyen 600 öğrenci sınava girdi.
     Türkiye'nin ilk nükleer santralini yapacak olan Akkuyu NGS tarafından başlatılan, nükleer teknoloji alanında Türk insan alt yapısının oluşturulması amacı taşıyan eğitim programına katılmak isteyen 600 öğrenci için sınav, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde yapıldı.
     Türkiye genelindeki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakültelerinin, fizik, matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerin hazırlık, 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarında eğitim gören, ilan edilen sınav başvuru formlarını doldurarak sınava girenler arasından eğitim görmeye hak kazanacak 75 öğrenci, Rusya'da burslu ve iş garantili nükleer enerji uzmanlığı eğitimi alacak.
     İlki geçen yıl yapılan sınavla 50 Türk öğrenci nükleer mühendislik eğitimi almak üzere Rusya'ya gönderilmişti.
    
     -"Türk öğrencilerin vatandaşlık bilinci çok güçlü"
    
     Nükleer Mühendislik Eğitimi programı sorumlusu ve Akkuyu NGS Genel Müdür Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Çeçenov AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin nükleer güç santrallerinin gerektiği tüm alanların yanı sıra çevre ve güvenlik konularında da eğitim alacaklarını belirterek, öğrencilerin büyük bir kısmının başarılı olduğunu söyledi.
     Türk öğrencilerin vatandaşlık bilincinin çok yüksek olduğunu ifade eden Çeçenov, "Öğrencilerimiz eğitimlerini tamamladıktan sonra Türkiye'nin nükleer konusundaki temellerini atacaklarını biliyorlar. Bunun için de yüksek performans göstermeye çalışıyorlar" dedi.
     Çeçenov Türk öğrencilerin geçen seneki performanslarını da değerlendirerek, bu öğrencilerin yarısından çoğunun çok iyi bir performans sergilediğini, bu durumunda ilk sene açısından önemli bir başarı olduğunu kaydetti. Nükleer eğitim görerek öğrenmenin önemine dikkati çeken Çeçenov, "Bin kez duymaktansa bir kez görmek daha iyidir" dedi ve öğrencilerin Türkiye ile Rusya ilişkilerini daha da geliştireceğini dile getirdi.
    
     -"Bir sonraki eğitimi Türkiye'de yapmak istiyoruz"
    
     Akkuyu NGS Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov ise Amerika ve Rusya'da öğrencilerin iyi ve kötü olarak ikiye ayrıldığını, Türk öğrencilerin ise iyi kısımda olduğunu belirterek, öğrencilerin hepsinin hazırlık sınıfını başarıyla tamamladıklarını ifade etti.
     İlk olmanın her zaman çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Kasumov, Türkiye'deki ilk nükleer güç santrali olması nedeniyle kendisini bu işe davet ettiklerinde hiç düşünmeden kabul ettiğini söyledi.
     Kasumov, öğrencileri çok sevdiğini ve onları kendi çocukları gibi gördüğünü belirterek, "Biz 600'e yakın kişiyi eğitmeyi, bir sonraki eğitimi de Rusya'daki eğitmenleri davet ederek Türkiye'de yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.
    
     -Sınava giren öğrenciler gelecekten umutlu-
    
     Sınava giren Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Malzeme Birimi Mühendisliği öğrencisi Gamze Aydın da programı kendisi için büyük bir fırsat olarak değerlendirerek, "Enerji günümüzün en önemli sektörlerinden biri, nükleer enerji de Türkiye için yeni bir alan. Böyle bir alanda çalışmak benim için büyük bir mutluluk ayrıca ülkemizin bu alanda ilk çalışanlarından olmak da gurur verici olacak" dedi.
     İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi Erkan Yıldızbaş ise programın kendisine çok güzel bir eğitim olanağı verdiğini belirterek, "Devlet eliyle gönderildiğimiz ve dönüşte iş garantisi olduğu için programı duyar duymaz hemen başvurdum" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir