Rus Lukoil şirketi, Özbekistan'da 5 milyar dolarlık yatırım yapacak

  • Yazı boyutu
Rus Lukoil şirketi, Özbekistan'da 5 milyar dolarlık yatırım yapacak

Rus Lukoil şirketi, Özbekistan'da 5 milyar dolarlık yatırım yapacak

Rus Lukoil şirketinin Özbekistan'daki projeleri kapsamında 5 milyar dolarlık yatırım yapacağı bildirildi.
     Rus Lukoil şirketine bağlı "Lukoil Overseas"ın CEO'su Andrey Kuzyayev, bir Rus televizyonuna verdiği demecinde, şirketin Özbekistan'daki 2 proje kapsamında bugüne kadar 2 milyar dolarlık yatırım yaptığını hatırlatarak, projelerin tamamlanması için 5 milyar dolarlık daha yatırım yapılmasının öngörüldüğünü kaydetti.
     Kuzyayev, bu çerçevede Özbekistan'da bir doğalgaz işleme tesisinin yanısıra çok sayıda sondaj kuyusu ve yüzlerce kilometre doğalgaz boru hattının döşeneceğini ifade ederek, şirketin, halen ülkedeki "Kandım-Hauzak-Şadı-Kungrad" ve "Güney-Batı Hisar" ocaklarında doğalgaz işlemeye devam ettiğini, ayrıca bir uluslararası konsorsiyumla birlikte Aral Gölü tabanında jeolojik arama-keşif çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.
     Lukoil'in önümüzdeki 7 yılda Özbekistan'da ürettiği doğalgaz hacmini 4 kat arttırmayı planladığını ve böylece ülkede ürettiği doğalgaz miktarını 18 milyar metreküpe çıkaracağını dile getiren Kuzyayev, 2015 yılında Lukoil'in Özbekistan'da yıllık toplam 10 milyar metreküp doğalgaz üreteceğini ifade etti.
     Lukoil şirketince daha önce yapılan açıklamada da Eylül 2012 itibarıyla ülkede bugüne kadar ürettiği toplam doğalgaz miktarının 15 milyar metreküpe ulaştığı kaydedilmişti.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir