Rus GSM operatörü 2 yıl sonra yeniden Türkmenistan'da

  • Yazı boyutu
Rus GSM operatörü 2 yıl sonra yeniden Türkmenistan'da

Rus GSM operatörü 2 yıl sonra yeniden Türkmenistan'da

Türkmenistan'da, Aralık 2010'da tartışmalı bir şekilde faaliyetlerine son verilen Rusya'nın "MTC" adlı GSM şirketi, bu ülkede yeniden faaliyete başlıyor.
     2010 yılının sonunda lisansı iptal edilerek faaliyetleri durdurulan Rus şirketi, 30 Ağustos 2012 tarihi itibariyle yeniden Türkmen halkına hizmet vermeye başlayacağını duyurdu.
     Rus şirketi, Türkmenistan'daki faaliyetlerine başlayacağını, ülkenin resmi gazeteleri olan "Türkmenistan" ve Rusça yayın yapan "Neytralnıy Türkmenistan" gazeteleri aracılığıyla duyurdu.
     Gazetedeki haberde, GSM abonelerinin 2 yıl önce kullandıkları hattı yeniden açtırabilecekleri belirtilirken, 30 Ağustos'ta açılacak hatlara sahip abonelerin 1 ay her gün 30 dakika bedava konuşabilecekleri açıklandı.
     Rus şirketi, 1 Ekim'den sonra abonelerinin karşısına yeni tarifelerle çıkacak.
     Türkmen Hükümeti, Rus GSM operatörü "MTS Türkmenistan'ın" 21 Aralık 2010 tarihinde sözleşmesi sona erdiği gerekçesiyle faaliyetlerini durdurmuştu. Rus şirketi ise lisansının devam ettiğini ve Türkmen tarafını haksız yere faaliyetlerini durdurmakla suçlamıştı.
     Söz konusu GSM şirketi Türkmenistan'dan ayrılmadan önce yüzde 85'lik pazar payına sahipti. Şirketin, Türkmen Telekom ile 5 yıllık anlaşma imzalandığı ve gelecek 5 yıl için uzatma hakkının da MTS'de olduğu kaydedildi. Rus firma. Türkmen Telekom'a aylık kar üzerinden yüzde 30 pay verecek.
     Halihazırda, ülkede yerli Tmcell Altyn Asyr GSM operatörü tek başına faaliyet gösteriyor. Devlet kontrolündeki GSM operatörünün yaklaşık 2 milyon 600 bin abonesi bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 227 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir