Rus doğalgazı Sırbistan'da -İmzalanan anlaşma kapsamında Rusya, 2021 yılına kadar Sırbistan'a…

  • Yazı boyutu
Rus doğalgazı Sırbistan'da
  -İmzalanan anlaşma kapsamında Rusya, 
  2021 yılına kadar Sırbistan'a…

Rus doğalgazı Sırbistan'da -İmzalanan anlaşma kapsamında Rusya, 2021 yılına kadar Sırbistan'a yılda 5 milyar metreküp doğalgaz verecek

Sırbistan Çevre, Kalkınma ve Enerji Bakanı Zorana Mihayloviç ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandar Valentinoviç Novak, Belgrad'da Rus doğalgazının Sırbistan'a teslimi konusunda anlaşma imzaladı.
     Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, anlaşmanın imzalanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bu anlaşmanın ülkenin enerji alanında önümüzdeki 10 yılda istikrarını sağlayacağını bildirdi. Sırbistan ve Rusya arasında yakın zamanda strateji anlaşmasının da imzalanacağını belirten Daçiç, bugün imzalanan bu anlaşmanın da stratejik ortaklığın bir parçası olduğunu söyledi.
     Daçiç, "İki ülke ve iki halk arasındaki tarihsel dostluğun toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir iş birliğine dönüştürülmesi gerekir. Rus doğalgazının Sırbistan'a teslimini ön gören bu anlaşma, aslında iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlamlaştırılması adına atılmış bir adımdır" diye konuştu.
     Güney Akım projesi kapsamında boru hatlarının inşasına da önümüzdeki Aralık ayında başlanılmasının planlandığını belirten Daçiç, bu yatırımın yaklaşık 2 milyar avroya mal olacağını belirtti.
     Daçiç, yakın zamanda Sırbistan bütçesinin istikrarı ve Sırbistan demiryolları için kullanılacak Rus kredisine dair uzlaşmanın da sağlanacağını umduğunu söyledi.
     Bu arada, bugün imzalanan anlaşmaya göre Rusya, 2021 yılına kadar Sırbistan'a yılda en az 5 milyar metreküp doğalgaz sağlayacak. Anlaşmada ayrıca doğalgazın bin metreküplük fiyatı olan 470 doların gerekli görüldüğü takdirde 420 dolara indirilebileceği ibaresi de yer aldı.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir