Rumların AB'nin kurtarma paketini reddetmesi -AB, mevduatlardan kesintide ısrarlı

  • Yazı boyutu
Rumların AB'nin kurtarma paketini reddetmesi
  -AB, mevduatlardan kesintide ısrarlı

Rumların AB'nin kurtarma paketini reddetmesi -AB, mevduatlardan kesintide ısrarlı

Güney Kıbrıs Rum parlamentosunun mevduatlarda kesinti öngören kurtarma paketini reddetmesi AB'yi sarsarken, "mevduatlardan kesintiye devam" mesajı verildi.
     Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, yazılı açıklamasında, Kıbrıs Rum kesimindeki oylama sonucunu not ettiklerini ve "reform çabalarında desteğe hazır olduklarını" belirtse de Avro Grubu'nun mevduatlardan bir defalık kesintide ısrarcı olduğunu hatırlattı.
     Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, oylama sonucundan "üzüntü duyduğunu" belirterek, bu sonucun Avro Bölgesi'nin kalanını olumsuz etkilememesi için yeterli ihtiyat tedbirlerinin alındığını ifade etti.
     Schauble, mevduatlardan kesintinin Kıbrıs Rum kesimine özel olduğunu, başka ülkelerde uygulanmayacağını savundu.
     Schauble, Avro Bölgesi maliye bakanlarının onayına rağmen Rum parlamentosunun reddettiği ilk teklifin "masada kalmaya devam ettiğini" kaydetti.
     Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden ise Avro Bölgesi maliye bakanlarının yeni bir paket hazırlamak için acilen tekrar toplanması çağrısında bulundu.
     Frieden, "Avro Bölgesi ve Kıbrıs Rum kesimi için iyi olmayan karara" saygı duyarak, alternatiflere bakılmasını istedi.
     İflastan kurtulmak için 17 milyar avro talep eden Rum yönetimine 10 milyar avroluk destek verme kararı alan Avro Bölgesi maliye bakanları, açığın kapatılması için mevduatlardan bir defalık kesinti yapılmasını önermişti.
     Buna göre, 100 bin avronun altındaki hesaplardan yüzde 6,75, bu rakamın üzerindeki hesaplardan ise yüzde 9,9 oranında vergi alınması öngörülüyordu.
     Rum bankalarında yaklaşık 25 milyar avro mevduat bulundurduğu tahmin edilen Rus vatandaşlarının bundan zarar görecek olması Moskova yönetimini kızdırmış, Devlet Başkanı Vlademir Putin AB paketini "adaletsiz, amatörce ve tehlikeli" olarak nitelendirmişti.
     Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in dünkü Moskova ziyareti, reddedilen paketin ardından bulunacak yeni formüle Rusya'nın müdahil olma ihtimalini artırıyor.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir