"RUMELİSİAD Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi" -Başbakan Yardımcısı Arınç: (1) -"Biz, bazı…

  • Yazı boyutu
"RUMELİSİAD Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi"
  -Başbakan Yardımcısı Arınç: (1)
  -"Biz, bazı…

"RUMELİSİAD Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi" -Başbakan Yardımcısı Arınç: (1) -"Biz, bazı çevrelerce fay hattı savaşlarının başlangıç noktası ve istikrardan yoksun bir bölge olarak gösterilen bu coğrafyada kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının, küresel barış ve istikrar için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz" -"Bu sebeple balkan ülkelerinin AB'ye üyelik perspektifini desteklediğimiz gibi Avrupa Atlantik İttifakı'nın da yani NATO üyeliğinin de en büyük destekçisiyiz"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Biz, bazı çevrelerce fay hattı savaşlarının başlangıç noktası ve istikrardan yoksun bir bölge olarak gösterilen bu coğrafyada kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının, küresel barış ve istikrar için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu sebeple balkan ülkelerinin AB'ye üyelik perspektifini desteklediğimiz gibi Avrupa Atlantik İttifakı'nın da yani NATO üyeliğinin de en büyük destekçisiyiz" dedi.
     Arınç, Rumelili Yönetici İşadamı ve Sanayicileri Derneği (RUMELİSİAD) tarafından çeşitli kurum ve kuruluşların desteğiyle Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "RUMELİSİAD Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi"nin açılışında yaptığı konuşmada, ekonomi ağırlıklı bu zirvenin Bursa'da yapılmasının son derece isabetli olduğunu söyledi.
     Bursa'nın, cumhuriyet döneminde Türkiye ekonomisinin en önemli itici güçlerinden birisi haline geldiğini hatırlatan Arınç, kentin sahip olduğu büyük potansiyeliyle Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında da öncü kentlerden birisi olacağını vurguladı.
     Arınç, Bursa'nın, İstanbul'dan sonra en çok ihracatın yapıldığı ikinci kent olduğunu, sanayi ve üretimin başkenti konumunda bulunduğunu, yabancı sermaye açısından da önemli bir cazibe ve yatırım merkezi konumunda olduğunu ifade ederek, Türkiye'de Trakya Bölgesi'nin, Balkanların fiziki parçası olmasına rağmen, birçok balkan kökenli vatandaşın yaşadığı Bursa'nın, Balkanlarla gönülden bütünleştiğinin de bir gerçek olduğunu dile getirdi.
     Türkiye'nin aslında tarihi, coğrafi, siyasi, ekonomik, kültürel, her anlamıyla bir balkan ülkesi olduğuna dikkati çeken Arınç, bu itibarla Balkanların Türkiye'nin dış politikasında da çok özel bir yere sahip olduğunu vurguladı.
     Arınç, gerçekten Balkanların mode Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu ilk yıllardan bu yana ülke için hep öncelikli bir alan olduğunu, bu çerçevede Türkiye'nin, Balkanlara yönelik politikasının, ortak bir tarih, paylaşılan değerler ve müşterek bir vizyon çerçevesinde şekillendiğini belirterek, şöyle konuştu:
     "Balkanlarda yaşayan halklarla uzun, ortak bir tarihe sahibiz. Ancak maalesef, her zaman aklımıza güzel unsurlar da gelmeyebilir. Tarihte dostluklar da barış anlaşmaları kadar husumet, savaş ilanları, kan ve gözyaşı da vardır. Bugün Bosna Hersek'te, Bulgaristan'da, Makedonya'da, Sırbistan'da, Kosova'da ve diğer ülkelerde söylenen türkülerin, ezgilerin, pişen yemeğin adından, günlük hayatta kullanılan aletlerin ismine hatta, atasözleri, aynı ya da benzerse bu ortak bir tarihin ürünüdür. Ancak yüzyıllar süren bu ortak tarih boyunca, halklarımız kaynaşmış, kültürlerimiz de bir arada harmanlanmıştır. Esasen bugün burada gerçekleştirdiğimiz ekonomi zirvesi, Balkan savaşlarının 100. yılı münasebetiyle ülkemizde ve bölgemizde, Balkan savaşlarından Balkan barışına ana fikriyle yürütülen faaliyetlerin de bir parçasıdır. Bu tür faaliyetler bugün eriştiğimiz barış ve dostluk atmosferini yansıtmakta ve pekiştirmektedir."
    
     -"Fay hattı savaşlarının başlangıç noktası..."-
    
     Türkiye topraklarının yaklaşık yüzde 3'ünün Balkan Yarımadası'nda, Trakya'da olduğuna işaret eden Arınç, şöyle devam etti:
     "Bugün iki Balkan ülkesi, Bulgaristan ve Yunanistan ile sınırlarımızı paylaşıyoruz. Bu sınırlar aynı zamanda Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) çıkışının da kapısıdır. Batı ve kuzey Avrupa'ya uzanan ticaret yolları, Balkan Yarımadası'ndan geçmektedir. Türkiye'nin dış ticaretinin yaklaşık yüzde 50'sinin AB ile olduğu dikkate alınırsa, bunun önemi de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Türkiye balkan ülkelerinin hepsinin, AB üyelik perspektifini desteklemekte ve tüm ülkeleriyle AB'ye üye olmuş Balkanların Avrupa'da barış, istikrar ve güvenliğin en önemli teminatlarından birini teşkil edeceğini de düşünmektedir. Tam aksine bölgede oluşan herhangi bir istikrarsızlık, Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel dalgalanmalara neden olabilecektir. Biz, bazı çevrelerce fay hattı savaşlarının başlangıç noktası ve istikrardan yoksun bir bölge olarak gösterilen bu coğrafyada kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının, küresel barış ve istikrar için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu sebeple balkan ülkelerinin AB'ye üyelik perspektifini desteklediğimiz gibi Avrupa Atlantik İttifakı'nın da yani NATO üyeliğinin de en büyük destekçisiyiz."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir