Rum yönetimi, AB Destek mekanizmasına başvuru kararı aldı

  • Yazı boyutu
Rum yönetimi, AB Destek mekanizmasına
  başvuru kararı aldı

Rum yönetimi, AB Destek mekanizmasına başvuru kararı aldı

Ekonomik krize giren ve 1 Temmuz'da AB dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlanan Kıbrıs Rum yönetimi, Avrupa Birliği (AB) Destek Mekanizması'na başvuru kararı aldı.
     Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas başkanlığında, Rum başkanlık sarayında siyasi parti liderlerinin de katılımıyla yapılan toplantıda, ekonomi masaya yatırıldı.
     Toplantının ardından, Rum yönetimi AB Destek Mekanizması'na başvuru kararı alındı.
     Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada, mekanizmaya başvuru maksadının, "Rum ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu tehlikelerin, özellikle de Yunan ekonomisinden çok fazla olumsuz etkilenen bankacılık sektöründen kaynaklanan olumsuz etkilerin azaltılması" olduğu belirtildi.
     Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
     "Rum yönetimi, bugün yetkili Avrupa Makamları'na, Avrupa Finansal İstikrar Fonu/Avrupa Destek Mekanizması'ndan mali destek için avro bölgesi üyesi ülkelere başvuruda bulunma kararı aldı. Başvurunun maksadı 'Kıbrıs' ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu tehlikelerin, özellikle de, Yunan ekonomisinden çok fazla olumsuz etkilenen bankacılık sektöründen kaynaklanan olumsuz etkilerin azaltılmasıdır."
     Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bugün Güney Kıbrıs'ın "BBB-" olan uzun vadeli kredi notunu "BB+"ya düşürmüş, kredi not görünümünü de "negatif" olarak belirlemişti.
     Rum yönetimi, 1 Temmuz'da AB dönem başkanlığını üstlenecek.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir