Rum lider Anastasiadis, "B planı"na onay almak için Brüksel'de

  • Yazı boyutu
Rum lider Anastasiadis, "B planı"na onay almak için Brüksel'de

Rum lider Anastasiadis, "B planı"na onay almak için Brüksel'de

Güney Kıbrıs Rum kesimi iflastan kurtulmak için zamanla yarışıyor, yönetim, hazırladığı "B planı"na Brüksel'de onay arıyor.
     Rum lider Nikos Anastasiadis, Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in eşliğinde, Avro Bölgesi maliye bakanlarının bu akşamki toplantısı öncesinde AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve IMF Başkanı Christine Lagarde ile görüşmelerde bulunmak için Brüksel'e geldi.
     Anastasiadis, troyka ile müzakerelerde şekillenen ve 100 bin avronun altındaki mevduatlara dokunmazken, bu limitin üzerindeki Kıbrıs Bankası (Bank Of Cyprus) mevduatlarından yüzde 20 ve diğer bankalardaki mevduatlarından yüzde 4 kesinti öngören yeni plana AB'den destek talep ediyor.
     Kıbrıs Rum kesiminde bankaların bütün aktifleri 68 milyar avro düzeyinde, 100 bin avronun üzerindeki mevduatların toplamı 38 milyar avroyu buluyor. 100 bin avronun üzerindeki mevduatların yarısının Rus yatırımcılara ait olduğu sanılıyor. Güney Kıbrıs Rum kesimindeki toplam mevduatların üçte birinden fazlası, Yunan tahvillerine yaptığı yatırım nedeniyle büyük zararlar yazan Kıbrıs Bankası'nda bulunuyor.
     Rum parlamentosu geçen hafta, avro bölgesi ve IMF tarafından onaylanan 10 milyar avroluk kurtarma paketini, AB genelinde güvence altına alınan 100 bin avronun altındakiler de dahil tüm mevduatlardan bir defalığına 5,8 milyar avroluk kesinti öngörmesi nedeniyle reddetmişti. Bunun üzerine bankaların kapalı tutulduğu Rum kesiminde yönetim, Rusya'dan beklediği desteği alamayınca tekrar Brüksel'e "el açmak" zorunda kalmıştı.
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir