Rum ekonomisi -Troika: "Rum bankalarının ihtiyaç duyduğu miktar 10 milyar avroyu bulabilir"

  • Yazı boyutu
Rum ekonomisi
  -Troika: "Rum bankalarının ihtiyaç duyduğu miktar 10 milyar avroyu 
bulabilir"

Rum ekonomisi -Troika: "Rum bankalarının ihtiyaç duyduğu miktar 10 milyar avroyu bulabilir"

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) oluşan Troika heyeti, Rum bankalarının kredi ihtiyacının 10 milyar avroyu bulabileceğini tespit etti.
     Rum kaynaklarına göre, Kıbrıs Rum ekonomisinin durumunu saptamak ve Avro Bölgesi'nin daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'ndan (EFSF) sağlanacak yardımla ilgili memorandumu hazırlamak üzere Kıbrıs Rum Kesimi'nde bulunan Troika heyeti, Rum Merkez Bankası'nda yaptığı incelemelerde bankaların gerçek ihtiyaçlarının 10 milyar avro olabileceğini belirtti.
     Troika ile Rum makamlarının değerlendirmesi arasındaki uyuşmazlık, önümüzdeki günlerde iki taraf arasında yapılacak çetin pazarlığa damgasını vuracak.
     Rum basını da Pazar gününden beri Güney Kıbrıs'ta bulunan Troika heyetinin, Rum bankalarının bilançolarını tarayarak, gerçek ihtiyacın 10 milyar avro olduğu sonucuna ulaştığını, Rum Merkez Bankası teknokratlarının bu değerlendirmeyi çürütmek için çok uğraşması gerekeceğini belirtirken, IMF adına Troika'da yer alan Delia Velculescu'yu "demir lady" olarak niteledi.
     Basında, Velculescu için, "Görüntüde gülümsüyor olabilir, ancak arkasında ağır bir ismi var. IMF'nin 'demir lady'si olarak görülüyor. Heyetin başkanı olarak şimdi Güney Kıbrıs'ta. Yunanistan'da, ikinci memorandumu incelediğinde 150 bin devlet memurunun 2015'e kadar işten çıkartılmasının altına imza atarak büyük tepki toplamıştı" ifadeleri kullanıldı.
    
     -Şarlis: "Troika şeytanlaştırılmasın"-
    
     Bu arada, Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis, Rum siyasi parti temsilcileriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'ın Avrupa Birliği (AB) destek mekanizmasında olmasının ve Troika'nın Güney Kıbrıs'ta bulunmasının "şeytanlaştırılmaması gerektiğini" söyledi.
     Şarlis, Avrupa'nın bu konularda deneyimli olduğunu, ekonomisi Güney Kıbrıs'ın bugünkü durumu gibi olan ülkelerin ihtiyaçlarını çok iyi bildiğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir