Romanya'nın İzmir Başkonsolosu Lotreanu;

  • Yazı boyutu
Romanya'nın İzmir Başkonsolosu Lotreanu;

"İki ülke arasındaki ticaret her geçen gün büyüyor. Bu çok sevindirici""Yaz aylarında Romanya'dan Türkiye'ye, kış aylarında da buradan Romanya'ya turizm hareketliliğini başlatacağız"

     Romanya'nın İzmir Başkonsolosu Cosmin Victor Lotreanu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin sevindirici biçimde arttığını, turizmde de karşılıklı hareketliliğin sağlanması için çalışma başlattıklarını belirtti.
     Kordon Oteli'nde düzenlenen "Türkiye-Romanya İşbirliği ve Turizm" konulu toplantıya katılan Lotreanu, Romanya ve Türkiye'nin aynı tarihten geldiğini, kültürel bağlarının geçmişe dayandığını belirtti.
     Doğu Avrupa'nın en büyük pazarlarından biri olan Romanya'da Türk yatırımcıların aktif rol oynadığını, halen iki Türk bankasının Romanya'da aktif olarak faaliyet gösterdiğini belirten Lotreanu, iki ülke arasında 2009 yılında 2,9 milyar avro olan ticaret hacminin 2010 yılında 4,28 milyar avroya, 2011'de ise 6 milyar avroya çıktığını belirtti.
     Lotreanu, "İki ülke arasındaki ticaret her geçen gün büyüyor. Bu çok sevindirici. Bu yılın ilk üç ayında da karşılıklı ticaret 1 milyar avroya ulaştı. Bu geleceğin daha da güzel olacağını gösteriyor. Türkiye, Romanya'nın ticaret yaptığı ülkeler içinde 5'inci sırada, Romanya ise Türkiye'nin en çok ticaret yaptığı 16'ıncı ülke" dedi.
     Romanya'da özellikle yenilenebilir enerji ve sağlık yatırımları alanında önemli potansiyeller bulunduğunu anlatan Lotreanu, turizm alanında da önemli potansiyel olduğunu kaydetti.
     Romanya'nın 2008'e kadar sürdürdüğü büyüme grafiğinde 2009 yılındaki krizle birlikte düşüş yaşandığını, son iki yılda ise çıkışın başladığını ifade eden Lotreanu, Romanya'nın Türkiye gibi dış ticarete ağırlık vererek krizi atlatacağına inandığını belirtti.
     Türkiye ve Romanya arası turist hareketliliğini canlandırmaya çalıştıklarını ifade eden Lotreanu, "Romanya'nın Türkiye'de ve özellikle Ege Bölgesi'nde daha etkin tanıtımını sağlamaya çalışacağız. Bu yıl Aralık ayında düzenlenecek İzmir Uluslararası Turizm Fuarı'nda büyük bir stantla tanıtım yapacağız. Yaz aylarında Romanya'dan Türkiye'ye, kış aylarında da buradan Romanya'ya turizm hareketliliğini başlatacağız" diye konuştu.
    
    
    


Bu haberi 371 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir