Ro-ro gemi seferleri

  • Yazı boyutu
Ro-ro gemi seferleri

MTSO Başkanı Aşut: "Mersin, hayata geçirdiği ro-ro hatlarıyla Akdeniz'de Türkiye'nin gücü oldu"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin'in, hayata geçirdiği ro-ro hatlarıyla Akdeniz'de Türkiye'nin gücü olduğunu belirtti.
     Aşut, yaptığı yazılı açıklamada, Mersin firmalarının bu yılın mayıs ayındaki ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artarak 105 milyon dolara yükseldiğini kaydetti.
     Mersin'in bu ihracat artışını önemli siyasi, sosyal ve ekonomik sorunlar yaşayan Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarına en yakın dış ticaret illerinden biri olarak gerçekleştirdiğini ifade eden Aşut, şunları kaydetti:
     "Mersin-Mısır, Mersin-Trieste (İtalya) ve Mersin/Taşucu-Tripoli (Lübnan) ro-ro hatları artan ihracatımızda en önemli etkiyi yaratmıştır. Mersin lojistik tecrübelerini kullanarak Doğu Akdeniz'de ticaret ve lojistikte önemli rahatlama sağlamıştır. Bu sadece Mersin'in Mısır, Lübnan veya İtalya'nın Trieste limanı arasındaki sınırlı bir hareket değildir. Bu hatlar Afrika'yı Rusya ve Asya'ya, Körfez ülkelerini Kuzey'e bağlayan muhteşem bir network olmuştur.
     Sadece Haziran ayında Mersin-Trieste arasındaki iki hatta 1500 ihracat yüklü araç Avrupa'nın göbeğine indirildi. Mayıs-Haziran ayalarında Mersin-Mısır hattında 600 tır Afrika ve Arap yarım adasına gönderildi. Taşucu-Tripoli arasındaki iki ayrı hatta hem araç, hem de yolcu taşınıyor. Dolayısıyla Mersin ro-ro hatlarıyla Akdeniz'de Türkiye'nin gücü olmuştur."
    
    
    


Bu haberi 593 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir