Risk Merkezi nezdindeki bilgilerin teslimi -Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Yönetimi,…

  • Yazı boyutu
Risk Merkezi nezdindeki bilgilerin teslimi
  -Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Yönetimi,…

Risk Merkezi nezdindeki bilgilerin teslimi -Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Yönetimi, üyelerinin Müşterilerinin Risk Merkezi Nezdindeki Bilgilerinin Kendilerine ya da Onay Vermeleri Koşuluyla Belirledikleri Özel Hukuk Tüzel Kişilerine Verilmesine İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelikte belirtilen teslim yöntemlerine ilave olarak, üyeler aracılığıyla teslimi dahil, diğer teslim yöntemlerine ilişkin esas ve usulleri belirleyecek

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Yönetimi, Üyelerinin Müşterilerinin Risk Merkezi Nezdindeki Bilgilerinin Kendilerine ya da Onay Vermeleri Koşuluyla Belirledikleri Özel Hukuk Tüzel Kişilerine Verilmesine İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelikte belirtilen teslim yöntemlerine ilave olarak, üyeler aracılığıyla teslimi dahil, diğer teslim yöntemlerine ilişkin esas ve usulleri belirleyecek.
     Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, Risk Merkezi Yönetimi'nin görevlerinin arasına, Risk merkezi raporunun, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Üyelerinin Müşterilerinin Risk Merkezi Nezdindeki Bilgilerinin Verilmesine İlişkin Yönetmelik'te belirtilen teslim yöntemlerinin yanı sıra,üyeler aracılığıyla teslimi dahil, diğer teslim yöntemlerine ilişkin esas ve usulleri belirlemek de girdi.
     Müşteri bazında kredi limiti ve kredi riski bildirimi yapan üyeler, müşterisi olanlar ve müşterisi olmayanlar hakkında sorgu bazında kredi limiti ve kredi riski bilgisini ve ödenen çek bilgisini münferiden alabilecek. Karşılıksız çek bilgileri ve ödememe protestoları dönemsel olarak üyeler ile paylaşılacak.
    
     -Risk Merkezi raporu-
    
     Öte yandan "Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Üyelerinin Müşterilerinin Risk Merkezi Nezdindeki Bilgilerinin Kendilerine ya da Onay Vermeleri Koşuluyla Belirledikleri Tüzel Kişilere Verilmesine İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" de Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, Risk Merkezi raporunun düzenlenmesi ve teslim sürecinde, raporun başvuru sahibine veya muvafakat verdiği tüzel kişiye teslimi, belirtilen teslim yöntemleri ve Risk Merkezi Yönetimi tarafından belirlenen, üyeler aracılığıyla teslim yöntemi dahil diğer teslim yöntemleri kullanılmak suretiyle gerçekleştirilecek. Başvuru sahibi başvurusunda yönetmelikte belirtilen veya Risk Merkezi Yönetimi tarafından belirlenen yöntemlerden birini seçmek zorunda olacak. Başvuru sahibi bu yöntemler dışında bir yöntemle Risk Merkezi raporunun teslim edilmesini isteyemeyecek.
     Başvuru sahibi, Risk Merkezi raporunu elektronik ortamda almak isterse, Risk Merkezine veya üyeye yapmış olduğu başvuruda kendisine Risk Merkezi Yönetimi tarafından belirlenmiş olan usul ve esaslar çerçevesinde kullanıcı kimliği ile şifre verilecek ve başvuru sahibi, Risk Merkezi'nin internet sitesinde kullanıcı kimliğini ve şifresini kullanarak gerçekleştireceği bir işlem sayesinde Risk Merkezi raporunu dijital metin halinde edinebilecek.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir