Rezerv opsiyonu katsayısı artırıldı -Merkez Bankası PPK toplantısında, finansal istikrarı…

  • Yazı boyutu
Rezerv opsiyonu katsayısı artırıldı
  -Merkez Bankası PPK toplantısında, finansal istikrarı…

Rezerv opsiyonu katsayısı artırıldı -Merkez Bankası PPK toplantısında, finansal istikrarı desteklemek amacıyla rezerv opsiyonu katsayıları (ROK), Türk Lirası yükümlülüklerin döviz olarak tutulabileceği yüzde 40'lık ilk dilimden sonra gelen dilimlerde "0,1" puan, altın olarak tutulabileceği bütün dilimlerde "0,2" puan artırıldı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, finansal istikrarı desteklemek amacıyla rezerv opsiyonu katsayıları (ROK), Türk Lirası yükümlülüklerin döviz olarak tutulabileceği yüzde 40'lık ilk dilimden sonra gelen dilimlerde "0,1" puan, altın olarak tutulabileceği bütün dilimlerde "0,2" puan artırıldı.
     Merkez Bankası, Rezerv Opsiyonu Katsayılarının Artırılmasına İlişkin Para Politikası Kararı'nı, yapılan basın duyurusuyla açıkladı.
     Duyuruya göre, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla rezerv opsiyonu katsayıları (ROK), Türk Lirası yükümlülüklerin döviz olarak tutulabileceği yüzde 40'lık ilk dilimden sonra gelen dilimlerde "0,1" puan, altın olarak tutulabileceği bütün dilimlerde "0,2' puan artırıldı.
     Duyuruda şu ifadelere yer verildi:
     "Bankalar söz konusu imkanları istikrarlı bir şekilde kullanmakta olup, yararlanma oranı dövizde yüzde 90,5 (54,3/60), altında yüzde 90,2 (27,1/30) düzeyindedir. Mevcut imkanlar dahilinde Türk Lirası zorunlu karşılıklar için 28,5 milyar ABD doları değerinde döviz ve 11 milyar ABD doları değerinde 198 ton altın tutulmaktadır.
     Yapılan değişiklikler sonucunda imkanların aynı oranda kullanılması halinde, Bankamız döviz rezervlerinde yaklaşık 0,5 milyar ABD doları, altın rezervlerinde ise yaklaşık 1,8 milyar ABD doları değerinde 33,1 ton artış olması beklenmektedir.
     Uygulama döviz için 23 Kasım 2012, altın için 7 Aralık 2012 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemleri sırasıyla 7 Aralık ve 21 Aralık 2012 tarihlerinde başlayacaktır."
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir