Renault ve Caterham Grup arasında işbirliğ

  • Yazı boyutu
Renault ve Caterham Grup arasında işbirliğ

Renault ve Caterham Grubu, yeni spor modeller tasarlamak, geliştirmek ve üretmek amacıyla ortak bir proje kapsamında güç birliği yaptıklarını açıkladı

Renault ve Caterham Grubu, yeni spor modeller tasarlamak, geliştirmek ve üretmek amacıyla ortak bir proje kapsamında güç birliği yaptıklarını açıkladı.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, bu araçlar birbirinden farklı olacak ve ait oldukları Alpine ve Caterham Cars (Caterham Grup Otomotiv bölümü) markalarının özgün DNA'sını taşıyacak. Araçlar, Fransa'nın Dieppe şehrindeki Alpine fabrikasında üretilecek.
     Caterham Grup halen yüzde 100 Renault SAS'e ait olan Automobiles Alpine Renault şirketinden yüzde 50 hisse alacak. Bu ortaklıktan doğacak "Société des Automobiles Alpine Caterham" şirketinin Ocak 2013 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Şirketi Bernard Ollivier yönetecek.
     Dieppe fabrikasına sürdürülebilir bir gelecek sağlayan proje Fransız Devleti'nin ve Dieppe Maritime'e ortak olan Haute Normandie bölgesinin kararlı desteği ve işbirliği sayesinde hayata geçirilebildi.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Renault Grubu Başkanı Carlos Ghosn, "Caterham ile bu yenilikçi ortaklık uzun süredir gerçekleştirmek istediğimiz iddialı bir hedefimizi somutlaştırıyor: Alpine DNA'sı taşıyan bir spor otomobilin yaratılması. Bu ortaklık, Dieppe fabrikasının geleceği ve uzun yıllara dayalı bilgi birikiminin geliştirilmesi için bize fırsatlar sunuyor" ifadelerini kullandı.
     Caterham Grup Başkanı Tan Sri Tony Fernandes ise, "2001 yılında AirAsia'yı kurduğumdan bu yana yeni bir projeden hiç bu kadar heyecan duymamıştım ve bu ortaklığı kurarak Caterham grubuna karşı gösterdikleri güvenden dolayı Carlos Ghosn, Carlos Tavares ve yeni ailemiz Renault'nun bütün üyelerine teşekkür etmek istiyorum. Onbir yıl önce havayolu şirketimizi kurduğumuzda birçok kişi kuşku duyuyordu ve bazıları bu kez de kuşkularını sergileyecekler, fakat biz sizin güveninize layık olacağız. Faaliyet gösterdiğimiz pazarları tanıyoruz ve özellikle Asya'da AirAsia modelini tekrarlamak ve tüketicilere çekici ve erişilir ürünler sunmak için burada çok büyük bir fırsat görüyoruz. Bu amaçla, tüketicilerin hayallerini gerçekleştirmeye yardım etmek için Formula 1'e olan ilgimizi ve gerekli olan teknolojiyi bir araya getiriyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Renault Grubunun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares de, "Alpine'i yeniden yaşatmak hedefimiz bu maceranın ekonomik verimliliğini sağlamak için bir ortak bulmamıza bağlıydı. Aynı zamanda başından beri Dieppe fabrikasını bu projenin merkezine yerleştirmek istiyorduk. Caterham grubuyla kurduğumuz bu işbirliği sayesinde, yeni bir aşamaya girebiliriz, yani Alpine'in özü olacak, yeniden tutkuları ateşleyebilecek bir aracın yaratılması. Bu araç 3-4 yıl içinde gün ışığına çıkabilecek" dedi.
     Caterham Grubunun Başkan Vekili Dato Kamarudin Meranun da, Formula 1'in her zaman otomotiv sektörüne giriş noktalarını oluşturduğunu dile getirdi.
     Lotus ile bir ortaklık geliştirme projesinin herkesin bildiği gibi gerçekleşemediğini ifade eden Meranun, "Fakat bu yeni projeye katılan Caterham Technology ile birlikte çalışarak bugün Caterham Cars'ı Renault ile ortaklaşa büyütmek için çok daha büyük bir şansımız var. Formula 1 ekürimiz 2011 sezonu başlangıcından beri Renault Sport F1 ile başarıyla çalışıyor, Renault ile işbirliğimizi spor otomobiller alanına genişletmek beni gerçekten çok sevindiriyor. Renault ile bu ortaklık bize, büyük saygı duyulan bir niş marka olan Caterham Cars'ın dünya otomobil pazarında ağırlıklı bir oyuncu olmasını sağlayacak gelişimin gelecek etabını gerçekleştirme fırsatını sunuyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Societe des Automobiles Alpine Caterham Üst Yöneticisi (CEO) Bernard Ollivier da, "Hissedarların bana duyduğu güvenden dolayı çok gururluyum. Her bir otomobil için yol haritamız son derece açık ve net: Alpine'in ve Caterham Cars'ın DNA'larına saygı göstermek. Bu projede çalışan ekiplerin tutku ve uzmanlıklarıyla bunu başaracağız" dedi.
    
     -Spor modeller pazarında büyüme hedefi-
    
     Verilen bilgilere göre, Renault Sport Technologies ve Caterham Technology&Innovation (CTI - mühendislikte uzman ve Catheram grubunun teknoloji danışmanı) tarafından sürdürülen bir spor otomobilin ortak geliştirilmesine ilişkin yapılan fizibilite etüdü kapsamında, Renault ve Caterham spor otomobiller pazarındaki konumlarını genişletmek için büyük ve küçük seri üretimler konusundaki yetkinliklerini birleştirecekler. Ortakların her biri 3-4 yıl içinde bu pazara kendi aracını sürmeyi hedefliyor.
     Renault ve Caterham grubu kurulacak ortak bir Mühendislik Departmanı bünyesinde yeni ürünlerin geliştirilmesinde birbirini tamamlayan teknik yetkinliklerini ortaya koyacaklar. Mühendislik ve üretim alanındaki gerekli yatırımlar samimi bir ortaklık anlayışı içinde yüzde 50- yüzde 50 paylaşılacak. Societe des Automobiles Alpine Caterham şirketi yeni ürünlerin geliştirilmesinde Renault'nun, Renault Sport Technologies'nin ve CTI'nin uzmanlığından yararlanabilecek.
    
    
    


Bu haberi 567 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir