Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar: -"2013 yılında Türkiye'nin ekonomik büyümesinin 2012…

  • Yazı boyutu
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar:
     -"2013 yılında Türkiye'nin ekonomik büyümesinin 2012…

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar: -"2013 yılında Türkiye'nin ekonomik büyümesinin 2012 yılının ritmine yakın olacağını düşünerek, Türkiye'deki pazarı bu sene ile eşdeğer beklemeliyiz" -"Herhangi bir daralma öngörmüyoruz, 2012 yılının paralelinde bir pazar yaşayacağımızı öngörüyoruz" -"Geçen yılın son çeyreğinde yaşadığımız ÖTV artışı fiyatlara yansıtılmadı. Şimdi yeni yılda bunların yansıtılması kaçınılmaz olacak. Ürünlerimizin fiyat ve marj konumuna göre kaçınılmaz olan belli zamları yapmaya başladık" -Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu: -"Oyak Renault olarak baktığımız zaman, biz 2013 üretimimizi 3 vardiya olarak sürdürmeyi planlıyoruz"

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 2013 yılında Türkiye'nin ekonomik büyümesinin 2012 yılının ritmine yakın olacağını düşünerek, Türkiye'deki pazarı bu sene ile eşdeğer beklediklerini belirterek, "Herhangi bir daralma öngörmüyoruz, 2012 yılının paralelinde bir pazar yaşayacağımızı öngörüyoruz" dedi.
     Renault'nun, 2012 yılı sonuçlarını değerlendirmek ve markaya ait gelişmeleri paylaşmak üzere düzenlediği basın toplantısında konuşan Aybar, Renault markasının 2012 yılında, 72 bin 874 adet satış ve yüzde 13,1 pazar payı ile 14. kez binek otomobil pazarında lider olduğunu kaydetti.
     Aybar, Renault ve Dacia'dan oluşan Renault Grubu olarak, 2012 yılında 118 bin 169 adet araç satışı ve yüzde 15,2 pazar payı ile toplam pazarda birinciliği elde ettiklerini vurguladı.
     Renault markasının ise toplam pazarda 89 bin 205 adet satış ile yüzde 11,5'luk pazar payına ulaytığını söyleyen Aybar, ürün bazlı incelendiğinde Yeni Clio'nun, 10 Ekim 2012'de satışa sunulmasına rağmen 3 aydan daha kısa bir sürede 7 bin 29 adet satış ile podyumda ilk sırada yerini aldığını dile getirdi.
     Aybar, en çok satan stationwagon markası Renault'nun, yüzde 70 pazar payı ile stationwagon pazar lideri olduğunu da anlattı.
     Renault'nun otomatik vites pazarının en çok satan 2. markası olduğuna da işaret eden Aybar, Renault satışlarının yüzde 30'unu otomatik vites modellerin oluşturduğunu, EDC otomatik vitesin ise, Renault'nun toplam binek otomobil satışının yüzde 22'ine sahip olduğunu ifade etti.
     Elektrik motorlu Fluence Z.E'nin başarılı bir skora imza attığına değinen Aybar, 3 Mayıs 2012 tarihindeki lansmanından itibaren yıl sonuna kadar 184 adet satış gerçekleştirildiğini belirtti.
     Aybar, Renault Grubu'nun diğer markası Dacia markasının da 2012 yılında Türkiye'nin en hızlı büyüyen markası olduğunu vurguladı.
     Dacia'nın 28 bin 964 adet satış ile toplam pazar payını yüzde 50 arttırarak yüzde 3,7'ye yükselttiğine işaret eden Aybar, Dacia'nın sıralamada 3 kademe birden yükselerek 2012'de en çok satan 8. marka olduğunu söyledi. Aybar, Dacia Türkiye'nin, dünya Dacia satış sıralamasında 6., Avrupa'da ise 4. sırada yer aldığını ifade etti.
     Türkiye'nin, 2012 yılında Renault Grubu'nun altıncı büyük pazarı konumuna yerleştiğini belirten Aybar, Euromed Bölgesi'nde toplamda araç sıralamasında 1. sırada, Avrupa ülkeleri arasında Fransa ve Almanya'nın ardından 3. sırada yer aldığını anlattı.
     Aybar, ayrıca Renault grubunun 2013 yılında 9 yeni modelin lansmanını yapacağını, 2013 yılında yeni sürpriz bir modelin lansmanını gerçekleştireceğini aktardı.
     Aybar, Renault markasının çevreye saygılı yeni teknolojisi Fluence Z.E.'nin ardından yine yüzde 100 elektrik motorlu modeli ZOE'nin de 2013 yılının sonunda tüketicinin beğenisine sunulacağını kaydetti.
    
     -"Dacia en hızlı büyüyen marka..."
    
     Dacia'nın global satış adetlerinde Türkiye'inin dünya sıralamasında 6., Avrupa ülkeleri sıralamasında ise 4. sırada yer aldığını vurgulayan Aybar, Dacia markasının ise toplam pazarda kaydettiği 28 bin 964 adet satış ile 2012 yılında en hızlı büyüyen marka olduğunu belirtti.
     Aybar, 2011 yılında yüzde 2,5 olan pazar payının 2012 yılında yüzde 3,7'ye yükseldiğini dile getirerek, Dacia'nın, marka sıralamasında 8. sırada yer aldığını, 27 bin 666 adet binek araç satışı ile binek otomobil pazarından yüzde 5 pay elde ettiğini ve 8. sırada bulunduğunu anlattı.
     Dacia Duster'ın, 2012 yılını SUV segment ikincisi olarak tamamladığını ifade eden Aybar, 2011 yılında yüzde 13,4 olan segment payını yüzde 15,4'e yükselttiğini, SUV diesel segmentinde ise yüzde 27 segment payı ile birinciliğe yerleştiğini söyledi.
     Aybar, "2013 yılında Türkiye'nin ekonomik büyümesinin 2012 yılının ritmine yakın olacağını düşünerek, Türkiye'deki pazarı bu sene ile eşdeğer beklemeliyiz. Herhangi bir daralma öngörmüyoruz, 2012 yılının paralelinde bir pazar yaşayacağımızı öngörüyoruz. Bu da Türkiye'de son yıllarda otomotiv sektöründe yaşanan istikrara uygun bir rakamdır. 2013 yılı Renault ve Dacia için de son derece hareketli bir yıl olacak. Renault ve Dacia markalarımızın pazara sunacağı yepyeni modellerimizle her zaman olduğu gibi iddiamızı sürdürüyor olacağız" diye konuştu.
     Daha sonra soruları da yanıtlayan Aybar, geçen yılın son çeyreğinde yapılan ÖTV artışının, yıl sonu kampanyaları ve model yılı geçişi nedeniyle fiyatlara yansıtılmadığına işaret ederek, "Geçen yılın son çeyreğinde yaşadığımız ÖTV artışı fiyatlara yansıtılmadı, yıl sonu kampanyaları ve model yılı geçişi nedeniyle. Şimdi yeni yılda bunların yansıtılması kaçınılmaz olacak. Ürünlerimizin fiyat ve marj konumuna göre kaçınılmaz olan belli zamları yapmaya başladık" dedi.
     Aybar, 2013 yılını 2012 ayarında gördüklerine, pozitif ve negatif yönde parametreler de bulunduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
     "Pozitif parametrelerden bir tanesi şu; bankaların tüketici kredilerine yoğunlaşacağını öngörüyoruz. Bu pozitif. Türkiye'nin istikrarı da pozitif. Ancak negatif bir konuyu unutmayalım; geçen yılın son çeyreğinde yaşadığımız ÖTV artışı.
     Özetle, binek otomobilin en çok satılan 1600 cc ve altı motorlarda oluştu bu artış ve bunlar fiyatlara yansıtılmadı. Şimdi yeni yılda bunların yansıtılması kaçınılmaz olacak. Bizde fiyat esnekliği hesabıyla, fiyatları artırdığınızda satışlar üç katı kadar düşüyor. Bunu da göz önüne aldığınızda pozitif, negatif bir kompanzasyon, yani aynı oranda bir pazar bekliyoruz."
     Aybar, 2013 model araçların tüketiciye ne zaman teslim edileceğine yönelik bir soruya, "2013'e girdiğimize göre, bu yıl fabrikalarda üretilen otomobilleri 2013 yılı olarak satacağız. En önemli avantaj, toplam binekteki satışlarımızın yüzde 92'si yerli. Bize şimdi Tarık (Tunalıoğlu) Bey vermeye başladı. Dolayısıyla biz bugünlerde de 2013 model yılını satabilir hale geldik. O avantajı kullanıyoruz" yanıtını verdi.
     Yurt dışından ithal edilen otomobiller için, fabrikaların tatilden yeni çıktığını ifade eden Aybar, bu hafta başında yoğun çalışmanın başladığını ve lojistik hızına göre de gelen araçları 2013 model yılı olarak satmaya başlayacaklarını anlattı.
    
     -"Üretimimizi 3 vardiya sürdürmeyi planlıyoruz"-
    
     Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ise, 2012 yılında 310 bin 602 adet otomobil üretimi gerçekleştirdiklerini kaydetti.
     Tunalıoğlu, 2012 Türk otomotiv sanayi toplam üretiminin dörtte birinden, otomobil üretimin ise yarısından fazlasını Oyak Renault'nun yaptığını dile getirerek, ayrıca 260 bin 601 motor, 243 bin 281 adet vites kutusu üretimi gerçekleştirdiğiklerini söyledi.
     Tunalıoğlu, 2012 yılının ilk çeyreğinde 4 milyonuncu otomobilini üreten Oyak Renault'nun yılın son çeyreğinde ise Renault'nun yeni tasarım kimliğinin ilk seri modeli Yeni Clio'yu üretmeye başladığını hatırlattı.
     Bu modelin üretiminde çok kısa sürede 75 bin adet üretim rakamına ulaştıklarını vurgulayan Tunalıoğlu, "Sektörün ihracatının ağırlıklı olarak yapıldığı Avrupa pazarlarındaki daralmaya rağmen 2012 yılında Oyak Renault, 227 bin 162 adet otomobil ve 104 bini aşan motor ihracatıyla Türk otomotiv sanayisinde bir kez daha liderliği elde ederek Türkiye'nin en büyük ihracatçıları arasındaki konumunu sürdürdü" dedi.
    
     -"2012'yi ihracatta ikinci bitireceğiz"-
    
     Tunalıoğlu, "Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Kasım 2012 sonu değerlerine bakarsak, sıralamada TÜPRAŞ, Oyak Renault, Ford Otosan ve Vestel vardı ilk dörtte. Tahmin ediyorum yıl sonu değerleri de bu şekilde kapanacak. Dolayısıyla 2011'de üçüncü sırada bitirdiğimiz yarışı, 2012'de ikinci sırada bitireceğiz" bilgisini verdi.
     Oyak Renault'nun yatırım planlarını da açıklayan Tunalıoğlu, bu yıl mekanik yatırımların devam edeceğini aktardı.
     Tunalıoğlu, "1.5 dizel motorun daha önceden işlemine başladığımız 1 milyonuncu kart silindir bloğu işlemesinin ötesinde, bu yıl itibariyle silindir kapağını ve krank milini de işlemeye başlayacağız. Bu yatırım devam etmekte. İlk etap Haziran, ikinci etap yıl sonunda gerçekleşecek. Miktar olarak da 55 milyon Avro civarında bir yatırımdır. Bu yılın en ağırlıklı yatırımı bu. Onun dışında modellerimizin tümünü yenilediğimiz için 2013'de başka bir otomobil yenileme yatırımı henüz düşünmemekteyiz" değerlendirmesinde bulundu.
     Tunalıoğlu, Avrupa'da pazar daralması nedeniyle TOFAŞ'ın sözleşme yenilemediği 800 kişiyi işten çıkartacağı yönündeki haberlere ilişken ise, bu haberleri basından üzülerek öğrendiklerini belirtti. Tunalıoğlu, "Oyak Renault olarak baktığımız zaman, biz 2013 üretimimizi 3 vardiya olarak sürdürmeyi planlıyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir