Renault Grubu'nun 2012 yılı net karı 1,7 milyar avro -Renault Başkanı Carlos Ghosn:…

  • Yazı boyutu
Renault Grubu'nun 2012 yılı net karı 1,7 milyar avro
     -Renault Başkanı Carlos Ghosn:…

Renault Grubu'nun 2012 yılı net karı 1,7 milyar avro -Renault Başkanı Carlos Ghosn: "Farklılıklar gösteren dünya otomobil pazarında, Renault olarak satışlarımızın yarısından fazlasını temsil eden Avrupa dışındaki pazarların büyümesinden yararlandık"

Renault Grubu 2012 yılında 1 milyar 735 milyon avro net kar elde ettiğini bildirdi.
     Renault Grubu açıklamasında, grubun cirosunun 2011 yılına göre yüzde 3,2 düşüşle 41 milyar 270 milyon avro olduğu belirtilirken Avrupa dışında satışların yüksek oranda artışı (yüzde 9,1), Avrupa pazarındaki satışların düşüşünü (yüzde -18,0) telafi etmediğinden, otomobil biriminin ciroya katkısı 2011'e göre yüzde 3,7 düşüşle 39 milyar 156 milyon avro düzeyinde kaldığı ifade edildi.
     2011'de 1 milyar 91 milyon avro olan (cironun yüzde 2,6'sı) grubun faaliyet karı 2012'de 362 milyon avro azalarak 729 milyon avro (cironun yüzde 1,8'i) oldu.
     2011'de 2 milyar 139 milyon avro olan net kar 2012 yılında 1 milyar 735 milyon avro olduğu belirtilen açıklamada, net karın hesaplanmasında AB Volvo'daki A grubu hisselerinin devrine bağlı 924 milyon avroluk değer artışının dikkate alındığı ve grup payı net karın ise 1 milyar 772 milyon avro (hisse başına 6,51 avro) olduğu kaydedildi.
     Renault Başkanı Carlos Ghosn'un konuya ilişkin açıklamasında, farklılıklar gösteren dünya otomobil pazarında, Renault olarak satışlarının yarısından fazlasını temsil eden Avrupa dışındaki pazarların büyümesinden yararlandıklarını aktardı.
     Grubun, başta Fransa olmak üzere Avrupa'da son derece zorlu koşullarda, sıkı bir satış politikası sürdürdüğünü ve başarılı Clio IV tanıtımıyla ürün gamının yenileme sürecini başlattığını dile getiren Ghosn, "Bütün çalışanlarının seferber olması sayesinde, Renault Grubu dünya çapında büyüme stratejisini sürdürürken, bir yandan da otomobil biriminde nakit fazlası sağlayarak mali durumunu güçlendirdi" dedi.
    
     -2013 hedef ve öngörüleri-
    
     2013 yılına ilişkin hedef ve öngörülerin belirtildiği açıklamada, 2013 yılında, Avrupa pazarının halen belirsizliğini korumasına rağmen, yüzde 3 küçüleceği öngörülen Fransa pazarı ile birlikte en azından yüzde 3 daralacağı tahmin edildiği kaydedildi.
     Dünya otomobil pazarının (binek+hafif ticari) 2012'ye oranla yüzde 3 büyümesi beklendiği aktarılan açıklamada, bu artışın Çin'de, Kuzey Amerika'da, Hindistan'da (yüzde 11), Rusya'da (yüzde 5) ve Brezilya'da (yüzde 1,5) beklenen talep canlanması ile beslenmeye devam edeceği ifade edildi.
     Renault Grubu'nun uluslararası pazarlardaki büyüme stratejisini sürdüreceği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Avrupa'da ise, yeni model tanıtımlarıyla güçlenen (Captur, ZOE, Yeni Clio Estate, Yeni Logan) ve 2012 sonunda pazara sunulan modellerin etkisiyle (Clio IV ve Yeni Sandero) daha güçlü bir konuma gelecek olan Grup, bir yandan markaları için kazançlı bir satış stratejisi sürdürürken, aynı zamanda pazar payları kazanmayı amaçlıyor.
     Renault Grubu, 2013 yılında, Avrupa pazarları ve Fransa'da öngörülenden daha yüksek daralma olmadığı takdirde satış hacmini artırmayı, otomobil biriminde pozitif bir faaliyet karı elde etmeyi, otomobil biriminde nakit fazlası elde etmeyi hedefliyor."
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir