Rekabet Mektubu yayımlandı -Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı: -"2013 yılında, doğrudan…

  • Yazı boyutu
Rekabet Mektubu yayımlandı
  -Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı:
  -"2013 yılında, doğrudan…

Rekabet Mektubu yayımlandı -Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı: -"2013 yılında, doğrudan tüketiciler ve tüketici örgütlerine yönelik diyalog ve işbirliklerini ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile genişletmek; onların desteğini alarak, rekabet savunuculuğu hedeflerimizde daha iyi bir noktada olmak istiyoruz" -"Toplumların refah düzeylerinin yükseltilmesi tüketici egemenliğinin en etkin biçimde tesis edilmesine bağlı" -"Bu şekilde toplumun ekonomik kaynakları tüketici ihtiyaçlarının temini için kullanılabilecek"

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, 2013 yılında, tüketiciler ve tüketici örgütlerine yönelik diyalog ve işbirliklerini ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile genişletmek; onların desteğini alarak, rekabet savunuculuğu hedeflerinde daha iyi noktada olmak istediklerini bildirdi.
     Rekabet Kurumu'nun 2009 yılından itibaren geleneksel hale getirdiği Rekabet Mektuplarının beşincisi Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı imzasıyla yayımlandı. Bu yılki mektubun ana temasını "rekabet politikası ve tüketicinin korunması ilişkisi" oluşturuyor.
     Sivil toplum kuruluşlarının ve bu çerçevede özellikle tüketici örgütlerinin "rekabetçi düzen ve tüketicinin korunması ilişkisi"ne dair duyarlılıklarının artırılmasını amaçlayan mektupta, Rekabet Kurulu'nun tüketici refahını doğrudan etkileyen bazı kararlarına da yer veriliyor.
     Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı, mektupta, yeni sürecin, bireyleri, sadece siyasi ve sosyal alanda değil, ekonomik hayatta da "güçlü tüketici" olarak yeniden konumlandırdığını, insan ihtiyaçlarını karşılamak için mal ve hizmet üreten çağdaş teşebbüslerin rekabet ortamında yarışır, kar etmeye çalışır, ayakta kalma hesabı yaparken, bu yeni süreçte, tüketici odaklı, ahlak ve hukuk temelli bir yaklaşımı benimsemek zorunda olduğunun altını çizdi.
    
     -Ekonomi dünyasının aktörleri de tüketicinin sesine kulak vermeli-
    
     Yeni dönemde sadece siyaset ve bürokrasinin değil, ekonomi dünyasının aktörleri olan teşebbüslerin de tüketicinin sesine kulak vermek zorunda olduğunun altını çizen Kaldırımcı, tüketici egemenliğinin, bir ülkede hangi malların ne kadar üretileceğine tüketicilerin karar vermesini, yani kaynak tahsisini tüketicilerin yönlendirmesini ifade etmeye başladığını belirtti. Piyasa ekonomisinin üstünlüğünün, bu talep ve eğilime, diğer sistemlerden daha iyi cevap verebilmesinden kaynaklandığını ifade eden Kaldırımcı, şunları kaydetti:
     "Toplumların refah düzeylerinin yükseltilmesi tüketici egemenliğinin en etkin biçimde tesis edilmesine bağlıdır. Bu şekilde toplumun ekonomik kaynakları tüketici ihtiyaçlarının temini için kullanılabilecektir. Böyle bir sistemde, tüketicilerin almak istedikleri ürünler tüketicilerin istedikleri miktar ve kalitede üretilecek, böylece hem ihtiyaçların tatmini sağlanacak hem de ekonomik kaynakların israf edilmesinin önüne geçilecektir.
     Tüketici egemenliğinin sağlanabilmesi için olmazsa olmaz koşul rekabetçi bir piyasadır. Çünkü tüketicinin egemen olmadığı yarışmacı olmayan piyasalarda hangi malın ne kadar, ne zaman, hangi kalitede üretileceğine karar verenler, üreticilerdir. Oysa rekabetçi piyasalarda, üreticiler artık, nihai karar birimi değil, öngörü ve hesap birimidirler. Diğer yandan, başarılı olmaya çalışan teşebbüsler arasındaki tüketici odaklı yarış, daha güçlü teşebbüslerin ortaya çıkmasına da imkan vermiştir."
    
     -Hedef, tüketicinin refah düzeyini artırmak-
    
     Rekabet kurallarının nihai hedefinin, tüketicinin refah düzeyini artırmak amacıyla ve bu kuralların uygulanmasıyla tüketiciye sağlanabilecek her türlü fayda olduğunu ifade eden Kaldırımcı, bu faydaların tüketicinin önüne "düşük fiyat ve yüksek kalite", "seçim özgürlüğü", "müşteri/tüketici memnuniyeti", "teknolojik iyileşme ve gelişme" olarak çıktığını belirtti.
     Rekabetçi sistemin, tüketici için daha fazla mal ve hizmet, daha düşük fiyat ve daha yüksek kalite anlamına geldiğini belirten Kaldırımcı, bu rekabetçi sistemi ortadan kaldırmaya yönelik her hamlenin, tüketicinin ya da bireyin özgürlüğüne indirilmiş bir darbe niteliğinde olduğunun altını çizdi. Kaldırımcı, tüketicinin egemenliğine gölge düşürecek türden rekabet ihlallerinin, tüketicileri istedikleri malı, istedikleri kadar, istedikleri çeşitlilikte, istedikleri zaman, istedikleri yerde, farklı beğeni ve zevklere göre elde etme imkanından mahrum bırakacağına dikkati çekti.
     Kısaca, 2013 yılında, doğrudan tüketiciler ve tüketici örgütlerine yönelik diyalog ve işbirliklerini ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile genişletmek; bütün bu çevre ile temaslarını yoğunlaştırarak ve onların desteğini alarak, rekabet savunuculuğu hedeflerinde daha iyi bir noktada olmak istediklerini anlatan Kaldırımcı, Beşinci Rekabet Mektubu'nu, bu süreçte önemli bir adım ve kilometre taşı olarak gördüklerini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir