Rekabet Mektubu Ocak ayında açıklanacak -Rekabet Kurumu'nun 2009 yılından itibaren geleneksel…

  • Yazı boyutu
Rekabet Mektubu Ocak ayında açıklanacak 
  -Rekabet Kurumu'nun 2009 yılından itibaren geleneksel…

Rekabet Mektubu Ocak ayında açıklanacak -Rekabet Kurumu'nun 2009 yılından itibaren geleneksel hale getirdiği Rekabet Mektuplarının beşincisi olacak bu yılki mektubun ana temasını "rekabet politikası ve tüketicinin korunması ilişkisi" oluşturacak

Rekabet Kurumu'nun 2009 yılından itibaren geleneksel hale getirdiği Rekabet Mektuplarının beşincisi Ocak ayında kamuoyunun dikkatine sunulacak. Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı imzasıyla yayımlanacak olan bu yılki mektubun ana temasını ise "rekabet politikası ve tüketicinin korunması ilişkisi" oluşturacak.
     Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruda, sivil toplum kuruluşlarının ve bu çerçevede özellikle tüketici örgütlerinin "rekabetçi düzen ve tüketicinin korunması ilişkisi"ne dair duyarlılıklarının artırılmasını amaçlayan mektupta ayrıca, Rekabet Kurulu'nun tüketici refahını doğrudan etkilediği düşünülen bazı kararlarına da yer verileceği bildirildi.
     Açıklamada, rekabet politikasının, rekabetçi düzenin oluşturulması, geliştirilmesi ve korunması yoluyla, tüketicinin en düşük fiyatlı ve en yüksek kaliteli alternatifler arasından tercih yapmasını mümkün kılarak tüketici refahını en yüksek seviyeye çıkarmayı amaçladığı belirtildi.
     Tüketici politikasının ise yine tüketici refahını artırmak adına tüketicinin bilgi edinme imkanlarının geliştirilmesi, haksız veya aldatıcı ticari uygulamaların önlenmesi, mal veya hizmetler için standartlar belirlenmesi, ürün sorumluluğu getirilmesi gibi yöntemlerden yararlandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Bu bakımdan her iki politika da 'tüketici refahı'nı hedefler ve bu ortak amaçta buluşur. Etkin uygulanan bir rekabet politikası, piyasa ve teşebbüslerin daha rekabetçi bir yapıya kavuşmalarını sağlarken, teşebbüsleri daha kaliteli ve güvenli ürünler üretmeye zorlar, ayrıca da tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik faaliyetlerin artmasını sağlar. Yine bu süreçte, tüketicilerin bilinçlendirilmeleri ve desteklenmeleri, onların karşılaştırma ve tercih yaparak başarılı teşebbüsleri ödüllendirmesine yol açacak, başarısız teşebbüslere itibar edilmemesi ise piyasaların daha iyi çalışmasını ve rekabetin güçlendirilmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla, doğru uygulandığında rekabet politikası ve tüketici politikası birbirlerini besleyip, güçlendirecektir."
    
     -"Tüketicilerin bilgisi, ilgisi ve desteği çok önemli"-
    
     Duyuruda, Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı, Türkiye'de rekabetin kurumsallaşması ya da rekabetçi anlayış ve uygulamaların yaygınlaşması bakımından tüketicilerin bilgisi, ilgisi ve desteğinin çok önemli olduğunu vurguladı.
     Tüketicilerin, yani tüm vatandaşların bu konudaki duyarlılığını çok önemsediklerini belirten Kaldırımcı, şu ifadeleri kullandı:
     "Diğer yandan, tüketici hakları gelişip tüketici memnuniyeti ve refahı arttıkça, bu durum aynı zamanda rekabetçi bir düzenin var olduğunu ve iyi işlediğini de ifade edecektir. Rekabet hukukunun etkinleşmesi, Rekabet Kurumu'nun başarılı olması, tüketici haklarının da geliştiğinin göstergesidir. Dolayısıyla, rekabet hukukunun varlık ve uygulamasının, somut faydalar doğurması yolunda bütün tüketicileri ya da bütün vatandaşlarımızı bir imkan olarak görüyoruz. Fakat, önümüzdeki dönemdeki düşündüğümüz bir seri faaliyete dair hedeflerimizin başında, tüketici örgütleri ile diyalog ve işbirliği gelmektedir. 2013 yılında, çeşitli tüketici/sivil toplum örgütleri ile ortak çalışmalara daha çok ağırlık vermek, tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve etkili bir kamuoyunun oluşturulması amacıyla temaslarımızı yoğunlaştırmak, rekabet savunuculuğunda daha iyi bir noktada olmak istiyoruz. Beşinci Rekabet Mektubu, bu süreçte önemli bir adım ve kilometre taşı olacaktır. Tekrar belirtelim ki, rekabetçi bir düzenin tesisi ve işleyişi sadece kamuya, kamu kurumlarına düşen bir görev değil, aynı zamanda herkese düşen bir sorumluluktur."
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir