Rekabet Kurumu'nun bankalara açtığı soruşturma -Finans Invest Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni…

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurumu'nun bankalara açtığı soruşturma
  -Finans Invest Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni…

Rekabet Kurumu'nun bankalara açtığı soruşturma -Finans Invest Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni Serhan Yenigün: -"Sonuçların İMKB Bankacılık Endeksi üzerindeki etkisinin sınırlı kalmasını bekliyorum"

Türkiye'de faaliyet gösteren 12 banka hakkında Rekabet Kurulu tarafından yürütülen soruşturmanın sözlü savunması 25 Şubat 2013'te yapılacak.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Finans Invest Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni Serhan Yenigün, soruşturmanın en geç Mart ayı sonu itibariyle tamamlanabileceğini hesapladıklarını belirterek, "Dolayısıyla öncelikle 25 Şubat tarihine adres edilen sözlü savunma takviminin beklenen ajandaya uygun olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
     Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı'nın, olası cezaların yüksek veya düşük limitten hesaplanabileceğini belirttiğini hatırlatan Yenigün, maksimum limitin, bankaların bir önceki yıl kaydettikleri gelirlerinin yüzde 10'una işaret ettiğini vuruladı.
     Bunun gerçekleşmesi halinde bankaların 2012 yılı karları üzerinden yüzde 25'e varan bir kaybın söz konusu olacağına dikkati çeken Yenigün, "Ancak 2011 yılında bazı bankalara toplam 72,3 milyon lira ceza uyguladığını ve bu cezanın bankaların 2011 karının yüzde 1'inden azına işaret ettiğini hatırlarsak, şu anda devam eden soruşturma sonunda da bankalara yüksek bir yük yaratılacağını sanmıyorum. Sonuçların İMKB Bankacılık Endeksi üzerindeki etkisinin de bu anlamda sınırlı kalmasını bekliyorum" yorumunu yaptı.
     Dün Rekabet Kurumu'nun internet sitesinden yapılan duyuruda, Akbank, Denizbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Garanti Ödeme Sistemleri AŞ ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık AŞ hakkında yürütülen soruşturmada, sözlü savunma aşamasına gelindiği ve adı geçen teşebbüsler ile ilgili sözlü savunma toplantısının, 25 Şubat 2013 Pazartesi günü saat 10.00'da yapılacağı bildirilmişti.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir