Rekabet Kurumu "kapsam dışı şikayetler"den şikayetçi

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurumu "kapsam dışı şikayetler"den şikayetçi

Rekabet Kurumu "kapsam dışı şikayetler"den şikayetçi

Rekabet Kanunu kapsamında değerlendirilme imkanı olmayan çok sayıda başvurunun Rekabet Kurumu'na iletildiği belirtilerek, "tüketicinin korunması", "haksız rekabet" veya "düzenleme yapılmış sektörler" konularındaki başvuruların Rekabet Kurumu'nun yetkileri kapsamına girmediği bildirildi.
     Rekabet Kurumunun internet sitesinden yapılan açıklamada, 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un temel amacının rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları, hakim durumun kötüye kullanılmasını ve rekabeti önemli ölçüde azaltacak birleşme ve devralmaları önlemek olduğu belirtildi.
     Buna rağmen kuruma, Rekabet Kanunu kapsamında değerlendirilme imkanı olmayan çok sayıda başvurunun yapıldığı ifade edilerek,kapsam dışı olan başvurular "Tüketicinin korunması ile ilgili Tüketici Kanunu kapsamındaki başvurular", "haksız rekabetin şikayet edildiği Ticaret Kanunu kapsamındaki başvurular", "ilgili idari otoritelerce düzenlenen sektörlere ilişkin başvurular" olarak sıralandı.
     Mesafeli satış sözleşmelerinin de Rekabet Kanunu kapsamında değerlendirilemediğinin altı çizilen açıklamada, yanlış ve yanıltıcı reklamların şikayet edildiği başvurular konusunda da kurumun herhangi bir işlem tesis etmeye yetkili olmadığı ve bu tür reklamlar hakkında işlem tesis etmeye yetkili idari otorite olarak, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde "Reklam Kurulu"nun teşkil edildiği ifade edildi.
     Ayıplı mal veya hizmetlere ilişkin düzenlemelerin ise Tüketici Kanunu'nda yer aldığına dikkat çekilen açıklamada, bu konuda da Rekabet Kurumu'nun herhangi bir yetkisinin bulunmadığı, şikayetlerin "Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri" veya "Tüketici Mahkemeleri" tarafından değerlendirilebileceği anlatıldı.
     Tüketici Kanunu kapsamında değerlendirilebilecek taksitle satış, devre tatil, paket tur, kampanyalı satış, kapıdan satış gibi satımlarda oluşabilecek ihtilaflarda da kurumun müdahale imkanı olmadığı bildirildi.
     Avukatlık ya da eğitim - öğretim faaliyetleri gibi reklam yasağı bulunan çeşitli meslek gruplarında bu yasağa aykırı davrananlar hakkında, sigorta işlemlerinde sigorta bedelinin ödenmemesi ya da geç ödenmesi konusunda, bankaların müşterilerinden tahsil ettiği hesap işletim ücreti ya da kredi kartı ücretleri konusunda, kamu ihalelerinde ihaleyi düzenleyen kurumun yeterince rekabetçi ihale şartları belirleyememesi, belirli teşebbüs veya kesimleri kayıracak nitelikte ihale şartnamesi hazırlanması gibi hallerde, sağlık alanında hizmet sunan kamu ve özel sektör kuruluşların müşterilerin eksik bilgiye sahip olmasını kötüye kullanması gibi durumlarda, ilgili düzenleyici kurumlara başvurulması gerektiği ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir