Rekabet Kurumu, kamu kurumlarına "rekabeti" anlatacak

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurumu, kamu kurumlarına "rekabeti" anlatacak

Rekabet Kurumu, kamu kurumlarına "rekabeti" anlatacak

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, kamu kurumlarına "rekabeti olumsuz yönde etkileyen kamu politikaları ve uygulamalarını" anlatmak üzere Türkiye turuna çıkacak. Kaldırımcı'nın ilk durağı Kayseri olacak.
     Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı'yı makamında ziyaret etti.
     Ziyarette konuşan Kaldırımcı, kamu kurum ve kuruluşlarına piyasalarda tespit ettikleri rekabet sorunlarının aktarılmasını, bu konulardaki önerilerin paylaşılmasını kurumsal öncelikleri arasına aldıklarını söyledi. 2012 yılı Rekabet Mektubu'nun ana temasının da "rekabeti olumsuz yönde etkileyen kamu politikaları ve uygulamaları" olduğunu anımsatan Kaldırımcı, kamu kesiminin rekabetçi anlayış ve uygulamalara olan duyarlılığını artırmak için kamu kurumlarına yönelik bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini açıkladı.
     Bu kapsamda ilk toplantıyı 25 Haziran'da Kayseri'de yapacaklarını belirten Kaldırımcı, rekabetçi bir düzenin sağlanması, korunması ve geliştirilmesinin, aynı zamanda bütün kamu kurum ve kuruluşlarının ortak sorumluluğu olduğunun altını çizdi. Kaldırımcı, Kayseri toplantısından elde edilecek sonuçların değerlendirilmesinin ardından, toplantılara hangi illerde, hangi çerçevede devam edileceğine karar verileceğini bildirdi.
     Kaldırımcı, kamu yararını artırmak amacıyla gerçekleştireceği bilgilendirme toplantılarının amacının kamu kurumlarında "görevlerini daha iyi yapma" konusunda bir duyarlılık oluşturma ve paylaşma olduğunu kaydetti. Bu çerçevede başta vali olmak üzere, bakanlıkların il müdürlerini, il özel idaresi yetkililerini, belediye başkanlarını, kaymakamları ve kamu yöneticilerini bilgilendireceklerini dile getiren Kaldırımcı, illerde ihalelerin, doğrudan teminlerin rekabetçi bir duyarlılıkla yapılmasının kamu yararını artıracak bir husus olduğunu vurguladı.
     İllerde bazı ruhsat işlemleri yapıldığını, birtakım teşebbüslere kanunlar çerçevesinde birtakım imtiyazlar verildiğini ifade eden Kaldırımcı, şöyle konuştu:
     "Bu kararların mümkün olduğunca hakkaniyet ölçüsünde verilmesi ve adil olması konusunda yöneticilerin duyarlı olması gerekiyor. Olayın bir de regülasyon boyutu var. Bize birçok sektörden şikayet geliyor. Bunların tabi oldukları birtakım mevzuat var. Kamu kurumlarının bu mevzuatlara uygun şekilde çalışmalarını temin etmek için oradaki il müdürlerinin daha duyarlı olması gerekiyor. Onların görevini iyi yapmaması durumunda şikayetler bize geliyor. Ama biz çözüm için soruşturma açıyoruz. Düzenlemenin iyi uygulanması söz konusu olsa, belki de soruşturma açmayacağız. İşte bu toplantılarda, bu konularda ildeki yöneticileri bilgilendireceğiz."
    
     -"Bazı işleri özel sektör daha iyi yapacaksa kamu yararı daha fazla olur"-
    
     Rekabetçi ve serbest piyasa anlayışı çerçevesinde kamu kurumlarının her alanda iş yapmaması gerektiğinin altını çizen Kaldırımcı, "O işi özel sektör daha iyi yapacaksa, orada kamu yararı daha fazla olur. Biz diyoruz ki; siz kamu kaynaklarını bu alana tahsis etmeyin. Çünkü kamu istisnai durumlar dışında kaynakları daha etkin kullanamıyor. Maliyetler yüksek oluyor. Kamu kurumlarından bunun analizini yapmalarını istiyoruz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir