Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı: -"Rekabet Kurumu'nun ve ilgili kurulların kararları hayati…

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı:
  -"Rekabet Kurumu'nun ve ilgili kurulların kararları 
  hayati…

Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı: -"Rekabet Kurumu'nun ve ilgili kurulların kararları hayati öneme haiz. Bu kararların etkin sonuçlar doğurması bizim iyi çalıştığımızın anlamlı bir göstergesidir"

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, "Rekabet Kurumu'nun ve ilgili kurulların kararları hayati öneme haiz. Bu kararların niteliği bizim başarımızın mihenk taşı. Bu kararların etkin sonuçlar doğurması bizim iyi çalıştığımızın anlamlı bir göstergesidir" dedi.
     Kaldırımcı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen "3. Rekabet Hukuku ile İlgili Kurul ve Yargı Kararları Sempozyumu'nun açılış konuşmasında, toplumu ve ekonomiyi etkileyen kararları almanın zor olduğunu, insanı, toplumu, ekonomiyi ilgilendiren konularda bir karar alırken 'ince elenip sık dokunması' gerektiğini vurguladı.
     Karar alma sürecinde basma kalıp yaklaşımlar, mekanik bir düzenden söz etmenin mümkün olmadığını ifade eden Kaldırımcı, kararları zamanın testine bırakmadan, gecikmeden ve gerçekçi bir bakış açısıyla almaya çalıştıklarını söyledi.
     İnsanlık tarihinde yüzlerce yıllık yanılgıların olduğuna dikkati çeken Kaldırımcı, "Dünyanın düz oluğu bilgisi binlerce yıllık bir geleneğe dönüşmüştür. Ama oralardan geçtik. Son iki yüzyılda dünyaya ve kendi ülkemize bakalım. Ekonomik, siyasal, hukuk alanında çok farklı teoriler, yönelişler ortaya çıkmıştır. Bir yaklaşım, bir dönemde çok popülerken, konjonktür değişiyor başka doğrular ortaya çıkabiliyor. Bu bir karinedir" diye konuştu.
     Kaldırımcı, insanların aynı konuya farklı bakabileceklerine işaret ederek, "Bizler insanız, hepimizin birbirinden farklılığı var. Hepimizin yanıldığı noktalar vardır. 'Mutlak manada hakikat şudur' iddiası irrasyonel bir şeydir bence" ifadesini kullandı.
     Kurumsallaşmanın özünde iyi bir kavram olduğunu anlatan Kaldırımcı, bununla birlikte eğitim ve din gibi soyut alanların kurumsallaşmasının oradaki ruhu öldürebileceğine işaret ederek, "Din, din olmaktan, eğitim eğitim olmaktan çıkabilir. Önemli olan o ruhu hep sürdürmek, o ruhun hep peşinde olmak. Yoksa kurumsallaşma oluyor, standardizasyon zamanla monotonlaşmayı getirebiliyor. Gerçeklerden de uzaklaşmak gibi farkında olunmadan iyi niyetli yanlış yollara gidilebiliyor" dedi.
     Sempozyuma, Danıştay Üyesi Ali Ulusoy, hukukçular, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir