Rekabet Kurulu'ndan Turkcell hakkında karar -Kurul, firma hakkında işlem yapılmamasına…

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurulu'ndan Turkcell hakkında karar 
  -Kurul, firma hakkında işlem yapılmamasına…

Rekabet Kurulu'ndan Turkcell hakkında karar -Kurul, firma hakkında işlem yapılmamasına oybirliği ile karar verdi

Rekabet Kurulu, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ hakkında yapılan incelemede, şirket ve şirketin dağıtım ağında yer alan teşebbüsler hakkında işlem yapılmasına gerek olmadığına oybirliği ile karar verdi.
     Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan kararda, şirketin daha önceki Kurul kararı ile getirilen yükümlülüklere uymadığı, ayrıca Turkcell İletişim Merkezi-2 (TİM-2) adlı yapılanma ile Mavi Nokta'ların tamamen münhasırlaştırılmaya çalışıldığı iddiası ile Turkcell Extra Sözleşmesi'nin imzalandığı satış noktalarının sayısının artırılacak olmasının ilgili Kanun'u ihlal etmediğinin tespit edilmesi yönündeki talebe yer verildi.
     Kararda ayrıca, başta Turkcell olmak üzere, GSM operatörlerinin kontörlerin toptan satış fiyatına yaptıkları zamların perakendeci kar marjlarını düşürdüğü ve hazırkartların Turkcell tarafından belirlenen Turkcell Dağıtım Merkezleri (TDM) dışındaki TDM'lerden alınamadığı iddiası da yer aldı.
     Kurul, inceleme sonucunda Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ ve şirketin dağıtım ağında yer alan teşebbüsler hakkında işlem yapılmasına gerek olmadığına, şikayetin reddi ile soruşturma açılmamasına, Turkcell'in TİM statüsündeki bin 100 nihai hizmet/satış noktasına 505 nihai hizmet/satış noktasını daha eklemesinin mevcut koşullar altında kötüye kullanma hali oluşturduğuna dair bilgi, belge ve bulgunun bulunmadığına oybirliği ile karar verdi.
     Turkcell'in mevcut TİM statüsündeki bin 100 münhasır hizmet/satış noktasına ek olarak 505 nihai hizmet/satış noktası ile daha yapmayı planladığı durumda "Turkcell Extra Sözleşmesi"nin ilgili Kanun maddesindeki koşulları sağladığı da oy çokluğu ile karara bağlandı.
    
    
    

Bu haberi 101 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir