Rekabet Kurulu'nda sözlü savunma -Rekabet Kanunu'nu ihlal ettikleri gerekçesiyle çelik ambalaj…

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurulu'nda sözlü savunma 
  -Rekabet Kanunu'nu ihlal ettikleri gerekçesiyle 
  çelik ambalaj…

Rekabet Kurulu'nda sözlü savunma -Rekabet Kanunu'nu ihlal ettikleri gerekçesiyle çelik ambalaj çemberi pazarında faaliyet gösteren 2 şirketin sözlü savunması alındı

Rekabet Kanunu'nu ihlal ettikleri gerekçesiyle çelik ambalaj çemberi pazarında faaliyet gösteren 2 şirketin sözlü savunmaları alındı.
     Sözlü savunma toplantısı, Rekabet Kurumu'nda, Kurul Başkanı Nurettin Kaldırımcı başkanlığında yapıldı.
     Toplantıya, MPS Metal Plastik Sanayi Çember ve Paketleme Sistemleri İmalat ve Tic. AŞ ile Bekap Metal San. ve Tic. AŞ yetkilileri ve avukatları katıldı.
     Rekabet Kurulu soruşturma heyeti, MPS ile Bekap AŞ'nin 25 Ekim 2008 ve 31 Mart 2010 arasında ihaleyle alım yapan bazı müşterilerin açmış oldukları çelik çember alım ihalelerinde danışıklı hareket ederek diğer müşterilere yönelik uygulanacak fiyat ve/veya satış koşullarını birlikte belirlemek ve bu doğrultuda çok sayıda görüşmeyle bilgi paylaşımında bulunup 4054 sayılı kanunun 4. maddesi anlamında rekabeti kısıtlama amaç ve etkisine sahip bir kartel anlaşmasına taraf olduklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
     "Bekap eski yönetici ile MPS eski çalışan ve eski genel müdürü, söz konusu ihlalin gerçekleştirilmesinde belirleyici etkiye sahip oldukları, takdiri kurula ait olmak üzere taraflar hakkında aynı kanunun 16. maddesi ve rekabeti sınırlayıcı anlaşma, uyumlu eylem ve kararlar ile hakim durumun kötüye kullanılması halinde verilecek para cezalarına ilişkin yönetmelik hükümleri doğrultusunda idari para cezası uygulanması gerektiği sonucuna ulaşıldı.
     Bununla birlikte, soruşturma taraflarından MPS'nin aktif işbirliği yönetmeliği kapsamında pişmanlık başvurusunda bulunmuş olması ve bu başvurunun Rekabet Kurulu tarafından kabul edilmiş olması nedeniyle söz konusu teşebbüse verilecek idari para cezasında 1/3'ü ile yarısı arasında indirime gidilmesi, MPS yöneticileri/çalışanlarına verilecek para cezasından 1/3'ten az olmamak kaydıyla indirime gidilmesi yahut para cezası verilmemesi gerektiği kanaatine varıldı."
     Kurul, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 31 Ekim 2012'de açıklayacak.
    
    
    

Bu haberi 93 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir