Rekabet Kurulu Kararları -Kurul, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın okul sütü ihalesine…

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurulu Kararları
  -Kurul, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın okul sütü 
  ihalesine…

Rekabet Kurulu Kararları -Kurul, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın okul sütü ihalesine Ege ve Doğu Anadolu bölgeleri bakımından birlikte katılıma ilişkin olarak Dimes Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş, Pınar Süt Mamülleri Sanayi A.Ş ile Balkan Süt Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında imzalanan "İş Ortaklığı Sözleşmesi"ne menfi tespit-muafiyet talebi ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda muafiyet tanınmasına karar verdi

Rekabet Kurulu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın okul sütü ihalesine Ege ve Doğu Anadolu bölgeleri bakımından birlikte katılıma ilişkin olarak Dimes Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş, Pınar Süt Mamülleri Sanayi A.Ş ile Balkan Süt Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında imzalanan "İş Ortaklığı Sözleşmesi"ne menfi tespit-muafiyet talebi ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda muafiyet tanınmasına karar verdi.
     Kurul, Ziraat Bankası A.Ş'nin bankayla ilgili ipotek işlemlerini sözleşme aracılığıyla bir gayrimenkul şirketine vererek rekabeti ihlal ettiği iddiası üzerine yapılan inceleme sonucunda, şikayetin reddi ile soruşturma açılmamasına karar verdi.
     Rekabet Kurulu, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların birlikte aldıkları kararla internet bankacılığı kapsamında sunulan SMS ile onay kodu gönderme hizmetinden ücret almaya başladıkları, farklı maliyet ve getirilere sahip olmalarına rağmen benzer düzeyde ücret belirledikleri iddiası üzerine yapılan inceleme sonucunda soruşturma açılmamasına karar verdi.
     Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ile Telsim Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş'ye ilişkin Rekabet Kurulu kararının Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmesi üzerine yapılan değerlendirme sonucunda, ihlal tespitinin dayanağı olan Bilgi Teknolojileri Kurulu düzenlemesinin de iptal edilmiş olması nedeniyle dosyaya ilişkin olarak yeniden karar verilmesine yer olmadığına karar verildi.
     TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.'nin "IDEF 2013 11. Uluslararası Savunma Sanayi Fuar İhalesi"nde İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ile birlikte, İstanbul Fuarcılık A.Ş.'nin ihaleden elenmesi yönünde danışıklı hareket ederek 4054 sayılı Kanun hükümlerini ihlal ettiği iddiası üzerine yapılan inceleme sonucunda, şikayetin reddi ile soruşturma açılmamasına karar verildi.
    
     -Menfi Tespit ve Muafiyetler-
    
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın okul sütü ihalesine Ege ve Doğu Anadolu bölgeleri bakımından birlikte katılıma ilişkin olarak Dimes Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş, Pınar Süt Mamülleri Sanayi A.Ş ile Balkan Süt Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında imzalanan "İş Ortaklığı Sözleşmesi"ne menfi tespit-muafiyet talebi ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda muafiyet tanınmasına karar verildi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının okul sütü ihalesine Akdeniz Bölgesi bakımından birlikte katılıma ilişkin olarak Yörükoğlu Süt ve Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş, Güney Süt Sanayi ve Gıda Mad. A.Ş, Oğuz Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ile Akbel Süt Ürünleri Sanayi Ticaret AŞ arasında imzalanan "İş Ortaklığı Beyannamesi"ne de muafiyet tanınmasına karar verildi.
     Kurul, Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) tarafından Türkiye boya sanayinin ciro ve miktar verileri kapsamında alt pazarlar dağılımlarıyla toplam büyüklüğünü ortaya koyacak bilgi değişimi anlaşması niteliğindeki teşebbüs birliği kararına menfi tespit belgesi verilmesi veya muafiyet tanınması talebi ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, menfi tespit belgesi verilemeyeceğini kararlaştırdı.
     Rekabet Kurulu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın okul sütü ihalesine Marmara ve Karadeniz Bölgeleri bakımından birlikte katılıma ilişkin olarak Tat Konserve Sanayi A.Ş, Ak Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş, Sütaş Süt Ürünleri A.Ş, Danone Tikveşli Gıda ve İçecek Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Yörükler Dış Ticaret A.Ş arasında imzalanan "Okul Sütü Tedarik Sözleşmesi"ne muafiyet tanınmasına karar veridi.
    
     -Birleşme ve devralmalar-
    
     Enerji Yatırım Holding A.Ş nezdinde bulunan Global Yatırım Holding A.Ş ve Mehmet Kutman'a ait hisselerin, dolayısıyla Enerji Yatırım Holding A.Ş'nin tam kontrolünün, halihazırda ortak kontrole sahip olan STFA Yatırım Holding A.Ş tarafından devralınması işlemine izin verildi.
     Altria Ventures International Holding B.V ve Okono A/S arasında bir ortak girişim kurulması işlemine izin verilirken, Ekomak Endüstriyel Kompresör ve Makina Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Ekoser Endüstriyel Kompresör Servis Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Eko Teknik Endüstriyel Kompresör Servis ve Satış Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi'nin hisselerinin tamamının Atlas Copco International B.V. tarafından devralınması işlemine de izin verildi.
     Kurul, International Business Machines Corporation'ın perakende mağazacılık çözümleri işinin ve bu işe ilişkin varlıklarının Toshiba TEC Corporation tarafından devralınması işlemine izin verdi.
     Bultur Turizm ve Ticaret A.Ş. üzerindeki Barut Turizm Yatırımları A.Ş.'ye ait tam kontrolün, yine Barut Turizm Yatırımları A.Ş. ile Travel Choice Limited'in yarı yarıya ortak kontrolünde olan Bartu Turizm Yatırımları A.Ş.'ye devredilmesi işlemine izin verilmesi kararlaştırıldı.
     Ihy İzmir Havayolları A.Ş.'nin yüzde 45.79 oranında hissesinin Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.'den devralınması yoluyla Air Berlin Grubu tarafından Ihy İzmir Havayolları A.Ş.'nin ortak kontrolüne sahip olunması işlemine izin verildi.
     Opak Optik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin yüzde 51 oranında hissesinin, Opak hissedarları ile Essilor International S.A. arasında aktedilen Hisse Alım Sözleşmesi çerçevesinde Essilor International S.A. tarafından devralınması işlemine de Kurul izin verdi.
     Umeco Plc'nin tek kontrolünün Cytec Industries Inc. tarafından devralınması işlemine izin verildi.
    
     -Gerekçeli Kararlar-
    
     Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından Ciments Français'in tamamına sahip olduğu Parcib S.A.S. kontrolünde bulunan Afyon Çimento Türk A.Ş'nin hissesinin yüzde 51'inin ve tam kontrolünün devralınması işlemine izin verildi.
     Rekabet Kurulu, ZAO Fankom hisselerinin, Sveza Holdings Limited tarafından devralınması işlemine izin verilmesine oybirliği ile karar verilirken, Diageo plc.'nin Mey İçki'nin cin pazarında "Maestro Varlıkları" ve likör pazarında "Hare Varlıkları"nın ve alıcının talep etmesi halinde Bilecik Üretim Tesisi'nin belirli bir süre içerisinde uygun alıcıya devredilerek elden çıkarılması yükümlülüğünün yerine getirilmesine ilişkin taahhütler kapsamında, Maestro Varlıkları ve Hare Varlıklarının Antalya Alkollü İçecekler Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye devredilmesi işlemine izin verilmesini kararlaştırdı.
     Kurul, Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. tarafından yüzde 100 hisse oranı ile kontrol edilen Aksa Karbon Elyaf Sanayi A.Ş.'nin yüzde 50 oranında hissesinin DOW 20 Europe Holding B.V.'ye devredilmesi ve böylece AkKarbon Elyaf Sanayi A.Ş.'nin Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. ve DOW Europe Holding B.V'nin ortak kontrolüne geçmesi işlemine izin verdi.
     The Royal Bank of Scotland Group plc kontrolünde bulunan RBS Aviation Capital'in bütün hisselerinin ve RBS Aviation Capital Commercial Aircraft Leasing'e ait bulunan belirli sayıda uçağın, Sumitomo Mitsui Financial Grup, 20 Inc. tarafından devralınması işlemine izin verildi.
     Billabong International Limited elinde bulunan bir kısım Nixon Investments LLC hisselerinin Trilantic Capital Partners NX SPV LLC tarafından devralınarak hedef şirket üzerinde ortak kontrolün sağlanması işlemine izin verildi.
     Jinemed Sağlık Hizmetleri A.Ş'nin sermayesinin yüzde 65'ini temsil eden payların Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından devralınması işlemine izin verildi.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir