Rekabet Kurulu kararları -Kurul, Verbund AG'nin Enerjisa Enerji AŞ'de sahip olduğu yüzde 50…

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurulu kararları
  -Kurul, Verbund AG'nin Enerjisa Enerji AŞ'de sahip olduğu 
  yüzde 50…

Rekabet Kurulu kararları -Kurul, Verbund AG'nin Enerjisa Enerji AŞ'de sahip olduğu yüzde 50 oranında hissenin E.ON SE tarafından devralınması yoluyla Enerjisa Enerji AŞ'nin Sabancı Grubu ile E.ON SE'nin ortak kontrolüne geçmesi işlemine izin verdi -Seyitömer Termik Santrali'nin özelleştirilmesi kapsamında, bahse konu santral ve çeşitli varlıkların Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ tarafından devralınması işlemine, izin verilmesinde sakınca bulunmadığına karar verildi

Rekabet Kurulu, Verbund AG'nin Enerjisa Enerji AŞ'de sahip olduğu yüzde 50 oranında hissenin E.ON SE tarafından devralınması yoluyla Enerjisa Enerji AŞ'nin Sabancı Grubu ile E.ON SE'nin ortak kontrolüne geçmesi işlemine izin verdi.
     Rekabet Kurumu'nca açıklanan Kurul kararlarına göre, Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti. ile Skills In Healthcare Sağlık Ürünleri Pazarlama ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş. arasında imzalanan "Çağrı Merkezi ve Hizmet Sözleşmesi"ne menfi tespit belgesi verildi.
     Efes Pazarlama ve Dağıtım Ticaret A.Ş. ile Duvel Moortgat NV arasında akdedilen "İthalat ve Dağıtım Sözleşmesi"ne bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.
     Kurul, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu arasındaki mevcut trampa protokolünün miktar ve kapsam olarak genişletilmesi işlemine menfi tespit belgesi verdi.
     Trakya Cam Sanayii A.Ş'nin farklı alıcı gruplarıyla akdettiği 1. "Yurtiçi Yetkili Satıcılık Sözleşmesi" ve "Sanayici Müşteri Satın Alma Sözleşmesi"ne bireysel muafiyet tanınmasına, 2. "Kapsamlı veya Standart olmak üzere Çift veya Daha Fazla Cam Düzcam / Kaplamalı Cam Sistemli Yalıtım Camı Ünitelerinin Üretimi ve Pazarlanmasına İlişkin Franchise Sözleşmesi" ile ilgili olarak, alıcılara getirilen Isıcam markalı ürünlerle rekabet etmeme yükümlülüğü nedeniyle, söz konusu sözleşmelerin 4054 sayılı Kanun'un 5. maddesinde sayılan koşulları sağlamadığına, bu nedenle sözü edilen Kanun'un 9. maddesi üçüncü fıkrası uyarınca gerekçeli kararın tebliği tarihinden itibaren 60 gün içinde sözleşmelerdeki bahse konu aykırılığın giderilerek durumun tevsik edilmesi, aksi takdirde haklarında bu Kanun çerçevesinde işlem başlatılacağı yönünde Trakya Cam Sanayii A.Ş'ye görüş bildirilmesi için Başkanlığın görevlendirilmesine karar verdi.
     Rekabet Kurulu, BP Petrolleri A.Ş. ile FSM Akaryakıt Pet. İnş. Tic. Ltd. Şti. arasındaki bila tarihli protokolün, 3 Aralık 2008 tarihli Kira Sözleşmesi ve 25 Haziran 2009 tarihli bayilik anlaşmasından oluşan dikey ilişkinin, 2002/2 sayılı Tebliğ'in 5/a maddesinde düzenlenen istisna hükmünden yararlanamadığına, BP Petrolleri A.Ş.'ye kiracılık hakkının tanındığı 3 Aralık 2008 tarihinden itibaren 5 yıl süreyle 2002/2 sayılı Tebliğ kapsamında grup muafiyetinden yararlandığına, ancak bu tarihten itibaren ilgili Tebliğ ile tanınan muafiyet kapsamının dışında kaldığına, 2. Söz konusu dikey ilişkiye 4054 sayılı Kanun'un 5. maddesi kapsamında bireysel muafiyet de tanınamayacağına karar verdi.
     Kurul, Seyitömer Termik Santrali'nin özelleştirilmesi kapsamında, bahse konu santral ve çeşitli varlıkların Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ tarafından devralınması işlemine, izin verilmesinde sakınca bulunmadığına karar verdi. Bu kararla, Çelikler A.Ş'nin ihale taahhütlerini yerine getirmemesi halinde Eti Bakır A.Ş., Eti Bakır A.Ş'nin de taahhütleri yerine getirmemesi halinde Aksa Enerji Üretim A.Ş. santrali devralabilecek.
     Verbund AG'nin Enerjisa Enerji AŞ'de sahip olduğu yüzde 50 oranında hissenin E.ON SE tarafından devralınması yoluyla Enerjisa Enerji AŞ'nin Sabancı Grubu ile E.ON SE'nin ortak kontrolüne geçmesine ve BASF SE ile CSM NV'nin kontrolünde bulunan Purac Biochem BV arasında biyobazlı sukkinik asit üretimi ve satışı amacıyla ortak girişim şirketi kurulmasına izin verildi.
     Ciech SA ve Zaklady Chemiczne Zachem SA'nın sahibi olduğu "toluen diizosiyanat" üretimine ilişkin bazı mal varlıklarının BASF SE tarafından devralınması işlemine de izin veren Kurul, ayrıca MİM Isıtma Soğutma Havalandırma ve Arıtma Sistemleri Sanayi Ticaret A.Ş'nin tüm hisselerinin A.O. Smith Corporation tarafından devralınması işlemini de onayladı.
     MNG Şirketler Topluluğu ile GS Holding kontrolünde bulunan GS Home Shopping Inc tarafından MNG Radyo TV ve Medya Hizmetleri A.Ş. ile MNG Sanal Ürün Pazarlama Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. üzerinde ortak kontrol tesis edilmesi suretiyle adı geçen şirketlerin ortak girişime dönüştürülmesi işlemine izin verildi.
    
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir