Rekabet Kurulu kararları -Kurul, özelleştirme kapsamında bulunan Elektrik Üretim AŞ'ye ait…

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurulu kararları 
  -Kurul, özelleştirme kapsamında bulunan Elektrik Üretim AŞ'ye 
  ait…

Rekabet Kurulu kararları -Kurul, özelleştirme kapsamında bulunan Elektrik Üretim AŞ'ye ait santrallerden Bozüyük, Haraklı-Hendek ve Pazarköy-Akyazı hidroelektrik santrallerinin işletme haklarının Eyyüpoğlu Mühendislik Elektrik Enerjisi Toptan Satış Ltd. Şti. tarafından devralınması işlemine izin verdi

Rekabet Kurulu, özelleştirme kapsamında bulunan Elektrik Üretim AŞ'ye ait santrallerden Bozüyük, Haraklı-Hendek ve Pazarköy-Akyazı hidroelektrik santrallerinin işletme haklarının Eyyüpoğlu Mühendislik Elektrik Enerjisi Toptan Satış Ltd. Şti. tarafından devralınması işlemine izin verilmesini kararlaştırdı.
     Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan kararlara göre Kurul, özelleştirme kapsamında bulunan Elektrik Üretim AŞ'ye ait santrallerden Bozüyük, Haraklı-Hendek ve Pazarköy-Akyazı hidroelektrik santrallerinin işletme haklarının Eyyüpoğlu Mühendislik Elektrik Enerjisi Toptan Satış Ltd. Şti. tarafından devralınması işlemine izin verilmesi talebini inceledi.
     Kurul, devralma işlemi sonucunda ilgili pazarda bir hakim durum yaratılmasının veya mevcut hakim durumun güçlendirilmesinin ve böylece rekabetin önemli ölçüde azaltılmasının söz konusu olmadığına, dolayısıyla söz konusu devir işlemine 4054 sayılı Kanun'un 7. maddesi ve bu maddeye dayanılarak çıkarılan "Rekabet Kurulu'ndan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ" çerçevesinde izin verilmesine karar verdi.
     Öte yandan, ORACAL Folyo Ticaret ve Sanayi AŞ'nin yüzde 51 oranında hissesinin ORAFOL Europe GmbH tarafından devralınması, Multi Yirmisekiz Emlak Geliştirme Yatırım İnşaat ve Tic. AŞ'nin yüzde 50 oranında hissesinin Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat Mimarlık Mühendislik San. ve Tic. AŞ tarafından devralınarak ortak kontrol tesis edilmesi, SY Systems Technologies Europe GmbH'in yüzde 50'sine sahip Yazaki Corporation'ın, şirketin kalan yüzde 50 hissesini Continental Automotive GmbH'den devralması işlemlerine de izin verildi.
     Kurul, Doors Holding AŞ hissesinin yüzde 74,25'inin, Nahita Restoran İşletmeciliği ve Yatırım AŞ ve Garanti Turizm Yatırım ve İşletme AŞ, Doğuş Holding AŞ, Doğuş Turizm Sağlık Yatırımları ve İşletmeciliği San. ve Tic. AŞ, Arena Giyim Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ tarafından devralınması işlemine ve Clariant AG ve Wilmar International Limited tarafından Singapur merkezli, amin ve amin türevleri üretimi ve dağıtımı alanlarında faaliyet gösterecek bir ortak girişim teşebbüsünün kurulması işlemine de izin verilmesini kararlaştırdı.
    
     -Menfi tespit ve muafiyet-
    
     Rekabet Kurulu, Opet Petrolcülük AŞ tarafından yapılan dikey anlaşmalar ve çeşitli uygulamalar yoluyla 4054 sayılı Kanun'un ve 2002/2 sayılı Tebliğ'in ihlal edildiği iddiası üzerine yapılan inceleme sonucunda da bir karara vardı.
     Kararda, şöyle denildi:
     "Pendik Petrol Ürünleri İnşaat Turizm Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti, Mustafa Yılmaz ve Opet Petrolcülük AŞ arasındaki muhtelif sözleşmelerle kurulan dikey ilişkinin 2002/2 sayılı Tebliğ ile tanınan grup muafiyetinden 8 Temmuz 2012 tarihine kadar yararlandığına; bu tarihten itibaren ise grup muafiyeti kapsamı dışında kaldığına; aynı Tebliğ'in 5/a maddesinde düzenlenen istisna hükmünden yararlanamadığına, bununla birlikte ilgili dikey anlaşmanın daha önce üzerinde akaryakıt bayilik faaliyeti yürütülmemiş gayrimenkul üzerinde yeni bir istasyon kurulmasına ilişkin olması ve istasyona özgü yatırım maliyetinin Opet Petrolcülük AŞ tarafından karşılanması nedeniyle, bayinin Opet Petrolcülük AŞ tarafından üstlenilen ilişkiye özgü yatırımın varsa kalan süreye tekabül eden bedelini ödeyerek anlaşmayı sona erdirebilmesi konusunda tarafların anlaşmaları koşuluyla, ilgili dikey anlaşmaya 7 Ağustos 2007 tarihinden itibaren 10 yıl süreyle bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi."
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir