Rekabet Kurulu kararları -Kurul, İBB'nin HAVAŞ'ın Senelik Ulaştırma Koordinasyon Merkezi…

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurulu kararları
  -Kurul, İBB'nin HAVAŞ'ın Senelik Ulaştırma Koordinasyon Merkezi…

Rekabet Kurulu kararları -Kurul, İBB'nin HAVAŞ'ın Senelik Ulaştırma Koordinasyon Merkezi izninin yenilememesiyle ilgili Rekabet Kurumu Başkanlığını resen inceleme yapmakla görevlendirdi

Rekabet Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) HAVAŞ'ın Senelik Ulaştırma Koordinasyon Merkezi izninin yenilememesiyle ilgili Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında işlem yapılmasını gerek görmezken, Rekabet Kurumu Başkanlığını resen inceleme yapmakla görevlendirdi.
     Rekabet Kurulu'nun resmi web sitesinde yapılan duyuruya göre, Kurul, İBB'nin kendi şirketi Havataş ile Havaalanları Yer Hizmetleri AŞ (HAVAŞ) arasındaki rekabeti önlemek amacıyla HAVAŞ'ın senelik Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) iznini yenilemeyerek faaliyetlerinin sona ermesine ve böylece tüketiciler açısından hizmette çeşitliliğin azalmasına sebep olduğu iddiasını gündemine aldı.
     Dosya konusu iddialara yönelik olarak 4054 sayılı kanun kapsamında herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadığına karar veren kurul, ancak şikayet konusu ile ilgisi bulunan İBB tarafından ihale yolu ile İstanbul havalimanları-şehir merkezi ve aksi yönde toplu taşıma yapmak üzere belirli hatların 10 yıllığına kiralanması işleminin 1998/4 sayılı Tebliğ kapsamında bir özelleştirme işlemi olabileceği, bununla beraber, bu işlemin 1998/4 sayılı Tebliğe göre Rekabet Kurulu'na ön bildirim yapılması ve/veya izin alınması gereken bir işlem olup olmadığının ve ilgili pazarda yaratacağı olası etkilerin HAVAŞ tarafından başlatılmış olan idari yargı süreci takip edilerek sonucuna göre gerekirse Kanun'un 14. maddesindeki bilgi isteme yetkileri ile beraber yapılacak bir resen inceleme ile tespit edilmesi hususunda başkanlığın görevlendirilmesini oy birliğiyle kararlaştırdı.
     Büyükdere Belediyesi'nin çok düşük bedelle yolcu taşımacılığı yaptığı iddiasını da ele alan kurul, düzenlenen rapora ve incelenen dosya kapsamına göre, dosya konusu iddialara yönelik olarak 4054 sayılı Kanun'un 41. maddesi uyarınca şikayetin reddi ile soruşturma açılmamasına oy birliğiyle karar verdi.
     Remzi Cengiz Arsay isimli vatandaşın, hızlı kargo taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin aynı miktarda ordino ücreti talep ettiği ve bu hususun teşebbüsler arasındaki bir anlaşmadan kaynaklandığı iddiası üzerine ise kurul, dosya konusu iddialara yönelik olarak 4054 sayılı Kanun'un 41. maddesi uyarınca şikayetin reddi ile soruşturma açılmamasını oy birliği ile kararlaştırdı.
    
    
    

Bu haberi 275 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir