Rekabet Kurulu kararları -Kurul, Otomotiv Sanayii Derneği'nin, sektördeki teşebbüslerin her…

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurulu kararları 
  -Kurul, Otomotiv Sanayii Derneği'nin, sektördeki teşebbüslerin 
  her…

Rekabet Kurulu kararları -Kurul, Otomotiv Sanayii Derneği'nin, sektördeki teşebbüslerin her bir alt model bazında aylık üretim adetleri, hammadde ve yan sanayiye yaptıkları ödemeler ile ödedikleri vergi ve ücretlere ilişkin bilgi değişimi ve paylaşımına ilişkin teşebbüs birliği kararına, menfi tespit belgesi verilmemesini kararlaştırdı

Rekabet Kurulu, Otomotiv Sanayii Derneği'nin, otomotiv sektöründeki teşebbüslerin her bir alt model bazında aylık üretim adetleri, hammadde ve yan sanayiye yaptıkları ödemeler ile ödedikleri vergi ve ücretlere ilişkin bilgi değişimi ve paylaşımına ilişkin teşebbüs birliği kararına, menfi tespit belgesi verilmemesini kararlaştırdı.
     Rekabet Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, kurumun internet sayfasında yayımlandı. Kurul, Otomotiv Sanayii Derneği'nin binek, hafif ticari ve ağır ticari araçlar ile traktörlerin üretim ve satışına ilişkin birtakım verilerin üyeleri ve kamuoyu ile paylaşılması hususundaki teşebbüs birliği kararına, menfi tespit belgesi verilmesi veya muafiyet tanınması talebi üzerine yaptığı incelemeyi tamamladı.
     İnceleme sonucunda, Otomotiv Sanayii Derneği'nin üyeleri ve kamuoyuyla çeşitli yayınlar aracılığıyla paylaşması öngörülen bilgilerden; otomobil ve hafif ticari araçların marka bazında aylık ithalat verilerinin, alt kırılımlar halinde illere göre araç satışları verilerinin, otomobil ve ticari araçlar pazarı bakımından, pazarın geleceğine yönelik ve marka model alt kırılımı içermeyen öngörü ve pazar tahminlerinin, daha önce verilen Kurul kararlarında değerlendirilmiş olması sebebiyle aynı hususta yeniden karar alınmasına gerek olmadığına hükmedildi.
     Bununla birlikte; tarımsal traktörler pazarında gerçekleştirilecek ve geleceğe yönelik pazar büyüklüğü tahminlerini içeren bilgi paylaşımlarına, ana ve yan sanayinin firma belirtilmeksizin belli kırılımlar altında, aylık, değer ve adet üzerinden ihracat rakamlarına ilişkin bilgi paylaşımlarına ve marka bazında aylık ihracat adet bilgilerinin paylaşılmasına, İSO Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu raporundan hareketle, teşebbüslerin net satışlar, toplam aktifler, dönem kar veya zararı, ücretle çalışan işçi sayısı ortalaması, özkaynak, istihdam ve katma değer bilgilerinin paylaşılmasına menfi tespit belgesi verilmesi kararlaştırıldı.
     Ayrıca, otomotiv sanayi yatırım miktarlarının yıllık olarak ve firma belirtmeksizin yayımlanmasına ve firma bazında otomotiv sanayi istihdamı verisi ile Yan Sanayi Kataloğu'nun, Hammadde Maliyet Endeksi'nin, ACEA ve OICA raporlarının, petrol ürünleri sivil tüketim verisinin, satıh durumu uzunluğunun ve Resmi Gazete'de yayımlanmış olan motorlu taşıt vergi oranlarının paylaşılmasına, aylık olarak hafif ticari araçlar (otomobil, kamyonet ve minibüs), kamyon, otobüs, midibüs ve traktör başlıkları altında kapasitenin ve kapasite kullanım oranlarının paylaşılmasına, fabrika satış ve dış satış adetleri ile haber ve basın bülteninde yer alacak üretim verilerinin de firma ve model belirtilmeksizin hafif ticari araçlar (otomobil, kamyonet ve minibüs), kamyon, otobüs, midibüs ve traktör başlıkları altında paylaşılmasına da menfi tespit belgesi verilecek.
     Öte yandan Kurul, teşebbüslerin her bir alt model bazında aylık üretim adetleri, hammadde ve yan sanayiye yaptıkları ödemeler ile ödedikleri vergi ve ücretlere ilişkin bilgi değişiminin ticari sır olarak nitelenebilecek bilgiler içermesi ve teşebbüsler arasında koordinasyona yol açabilecek nitelikte olması nedeniyle bu paylaşımlara menfi tespit belgesi verilmemesini kararlaştırdı.
     Rekabet Kanunu'nda belirtilen koşulların sağlanmaması nedeniyle, üretim verilerinin firma ve model bazında paylaşılmasına, Otomotiv sanayi firmalarının yan sanayiye ve hammaddeye yaptıkları ödemeler ile ödenen vergi ve ücretlerin firma bazında paylaşılmasına da muafiyet tanınmamasına karar verildi.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir