Rekabet Kurulu kararları

  • Yazı boyutu
Rekabet Kurulu kararları

Rekabet Kurulu kararları

Rekabet Kurulu, OMV Petrol Ofisi AŞ, MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş ve İstanbul Bilişim AŞ'nin de aralarında bulunduğu bazı firmalara yönelik şikayetlerle ilgili alınan kararların gerekçelerini açıkladı
     Rekabet Kurulu internet sitesinde yer alan gerekçeli kararlara göre, Kurul OMV Petrol Ofisi AŞ'nin yapmış olduğu dikey anlaşma ve çeşitli uygulamalar yolu ile ilgili kanun ve tebliği ihlal ettiği gerekçesiyle şirket hakkında yapılan inceleme sonucunda herhangi bir işlem yapılmamasına oy birliği ile karar verdi.
     Kurulun açıkladığı, gerekçeli kararlardan bazıları şunlar:
     -Kayseri Sarraflar ve Kuyumcular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ hakkında yapılan şikayetlerin reddi ile soruşturma açılmamasına karar verildi.
     -Malatya Belediyesi Esenlik İmar İnşaat Ticaret Ltd. Şti'nin (Esenlik Market) uzun süreli düşük fiyatlama uygulamasıyla rakiplerinin faaliyetini zorlaştırdığı iddiasıyla yapılan şikayet, reddedildi.
     -MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş'nin (MAİS) 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (4054 Sayılı Kanun) ve 2005/4 sayılı Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalar ve Uyumlu Eylemlere İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği'ne (2005/4 sayılı Tebliğ) aykırı eylemlerde bulunduğu öne sürülerek yapılan şikayet reddedildi.
     -İmeak Deniz Ticaret Odasının liman aidatı ve navlun oda payına ilişkin tarifelerinin yurt dışına göre yüksek olduğu ve yabancı bayraklı gemilere daha yüksek ücret tarifesi uygulanarak ayrımcılık yapıldığı iddiasını içeren şikayet reddedildi.
     -Gefco SA'nın tam kontrolünün Joint Stock Company Russian Railways tarafından devralınması işlemine oybirliği ile karar verildi.
     -İstanbul Bilişim AŞ'nin, Türkiye piyasasının altında fiyatlarda ürün satarak rakibini zarara uğrattığı gerekçesiyle Gold Bilgisayar Otomasyon Sistemleri İnş. Tur. Gıda San. ve Tic. A.Ş'ye doğmuş ve doğacak zararlardan dolayı tazminat ödemeyi kabul ettiği ve bu kapsamda söz konusu iki taraf arasında protokol imzalandığı iddiasına yönelik yapılan şikayetle ilgili soruşturma açılmamasına gerek görülmedi.
     -ISE şirketler grubuna dahil olan ISE Beteiligungs GmbH'nin tüm hisselerinin Sodecia Germany GmbH tarafından iki aşamalı olarak devralınması işlemine izin verildi.
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir