REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi yayınlandı -"Yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde…

  • Yazı boyutu
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi yayınlandı
  -"Yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde…

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi yayınlandı -"Yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 9,33 oranında arttı" -"Endeks artışı en çok büyük konutlarda yaşandı" -GYODER Başkanı Aziz Torun: -"Yıllık bazdaki yüzde 9,33'lük artış, yüzde 6,16'lık enflasyon ile sektördeki maliyet artışları dikkate alındığında, tüketici açısından oldukça düşük bir artıştır" -"Bundan sonraki süreçte, fiyatlardaki sınırlı hareketlenmenin bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz"

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve REIDIN işbirliği ile yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endeksinin 2013 Ocak ayı raporu yayınlandı.
     REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Ocak 2013 raporuna göre, yeni konut fiyatları geçtiğimiz ay bir önceki aya göre yüzde 0,55 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 9,33 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 27,70 oranında artış kaydetti.
     REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi, 2013'ün ilk ayında bir önceki aya göre; İstanbul Avrupa Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,97 oranında, İstanbul Asya Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,21 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya Yakası'ndaki projeler Avrupa Yakası'na kıyasla 5,1 puan fazla artış gösterdi.
     REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ocak 2013'te bir önceki aya göre; 1+1 daire tipinde yüzde 0,16 oranında, 2+1 daire tipinde yüzde 0,31 oranında, 3+1 daire tipinde yüzde 0,64 oranında ve 4+1 daire tipinde ise yüzde 1,06 oranında yükseldi.
     Bu yılın ilk ayında REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre; 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,16 oranında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,65 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,47 oranında, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,80 oranında, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0,98 oranında arttı.
    
     -"Fiyatlardaki sınırlı hareketlenme bir süre daha devam edecek"-
    
     GYODER Başkanı Aziz Torun da, rapora ilişkin değerlendirmesinde, REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksleri'nde göreceli fiyat artışının reel anlamda düşük bir oranda da olsa devam ettiğini vurguladı.
     Yıllık bazdaki yüzde 9,33'lük artışın, 2012 yılındaki yüzde 6,16'lık enflasyon oranı dikkate alındığında sadece yüzde 3,17'lik bir artış anlamına geldiğine dikkati çeken Torun, "Bu da, sektördeki maliyet artışları dikkate alındığında, tüketici açısından oldukça düşük bir artıştır. Dolayısı ile son üç yıllık yüzde 27,7'lik artış da bu bakış açısıyla değerlendirilmelidir. Bundan sonraki süreçte, fiyatlardaki sınırlı hareketlenmenin bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz" yorumunu yaptı.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir