Reel kesim güven endeksi yükseldi -Reel kesim güven endeksi ocak ayında, bir önceki aya göre 4,2…

  • Yazı boyutu
Reel kesim güven endeksi yükseldi
  -Reel kesim güven endeksi ocak ayında, bir önceki aya
  göre 4,2…

Reel kesim güven endeksi yükseldi -Reel kesim güven endeksi ocak ayında, bir önceki aya göre 4,2 puan artarak 102,1 seviyesinde gerçekleşti -Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 2,8 puan azalarak 104,7 oldu

Reel kesim güven endeksi ocak ayında bir önceki aya göre 4,2 puan artarak 102,1 seviyesinde gerçekleşti.
     Merkez Bankası, ocak ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi'ni açıkladı.
     Ankete göre, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyrin devam ettiği, ihracat ve iç piyasa sipariş miktarlarında azalış bildirenler lehine olan seyrin ise bir önceki aya göre zayıflayarak sürdüğü görüldü.
     Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin güçlenerek, mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği gözlendi.
     Katılımcıların son üç ayda Avrupa Birliği (AB) içindeki yurt dışı piyasalarda rekabet gücüne ilişkin azalış yönlü değerlendirmelerin zayıflayarak sürdüğü, AB dışındaki yurt dışı piyasalar ile yurt içi piyasalarda rekabet gücünde bir önceki aydaki azalış yönlü değerlendirmelerin ise yerini artış yönlü değerlendirmelere bıraktığı görüldü.
     Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminin yanı sıra, iç piyasa sipariş miktarı ile toplam istihdamda bir önceki ayda azalış yönlü olan beklentilerin yerini artış yönlü beklentilere bıraktığı, ihracat sipariş miktarındaki artış seyrinin güçlenerek devam ettiği görülürken gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artış yönlü beklentilerin de sürdüğü gözlendi.
     Ankete katılan işyerlerinin yüzde 40,3'ü üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 41,2'si talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu söyledi. Üretimleri etkileyen bu faktörleri sırasıyla hammadde-ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar, diğer faktörler ve işgücü yetersizliği izledi.
    
     -Yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,3 puan azaldı-
    
     Ortalama birim maliyetlerde son üç aydaki artış seyrinin ve gelecek üç aydaki artış beklentilerinin güçlenerek sürdüğü görüldü. Gelecek üç ayda satış fiyatlarındaki artış beklentileri de güçlenerek devam etti. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibariyle yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,3 puan azalarak yüzde 7,1 oldu.
     İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı bir önceki aya göre yüzde 14,7'ye yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 12,2'ye düştü, aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 73,1 düzeyinde gerçekleşti.
     2013 yılı ocak ayında endeks, bir önceki aya göre 4,2 puan artarak 102,1 seviyesinde gerçekleşti. MBRKGE'yi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, mevcut toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stok miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.
     Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 2,8 puan azalarak 104,7 seviyesinde gerçekleşti.
    
     Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi verilerinin, alt kalemleri itibariyle 2012 Aralık ve 2013 Ocak değerleri şöyle:
    
     Reel Kesim Güven Endeksi 2012
     Aralık 2013
     Ocak
     Reel Kesim Güven Endeksi 97,9 102,1
     Toplam sipariş miktarı 85,5 81,3
     Mamul mal stok miktarı (mevcut durum)(*) 94,6 94,4
     Üretim hacmi (gelecek 3 ay) 98,1 110,5
     Toplam istihdam (gelecek 3 ay) 97,2 104,0
     Toplam sipariş miktarı (son 3 ay) 93,5 97,9
     İhracat sipariş miktarı (gelecek 3 ay) 106,2 115,5
     Sabit sermaye yatırım harcaması 109,6 110,4
     Genel gidişat 98,1 102,5
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir