Reel kesim güven endeksi geriledi -Reel kesim güven endeksi kasım ayında, bir önceki aya göre…

  • Yazı boyutu
Reel kesim güven endeksi geriledi
  -Reel kesim güven endeksi kasım ayında, bir önceki aya 
  göre…

Reel kesim güven endeksi geriledi -Reel kesim güven endeksi kasım ayında, bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 101,0 seviyesinde gerçekleşti -Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 0,8 puan artarak, 109,0 oldu

Reel kesim güven endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 101,0 seviyesinde gerçekleşti.
     Merkez Bankası, ekim ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi'ni açıkladı.
     Ankete göre, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve ihracat sipariş miktarında bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin azalış bildirenler lehine döndüğü kaydedildi. İç piyasa sipariş miktarındaki azalış bildirenler lehine olan seyrin ise güçlenerek sürdüğü görüldü. Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflayarak devam ettiği, mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise bir önceki ay seviyelerinde olduğu gözlendi.
     Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı, iç piyasa sipariş miktarı ve toplam istihdam artış beklentilerinin zayıflayarak sürdüğü görüldü. Gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artış yönlü seyrin ise devam ettiği gözlendi.
     Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenlerle gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin zayıflayarak sürdüğü görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi geçen aya kıyasla 0,4 puan azalarak yüzde 7,8 oldu.
     İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 13,6, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 11,2 olurken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 75,2 oldu.
     2012 yılı kasım ayında endeks, bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 101,0 seviyesinde gerçekleşti. MBRKGE'yi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve mevcut mamul mal stok miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.
     Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 0,8 puan artarak 109,0 seviyesinde gerçekleşti.
     Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi verilerinin, alt kalemleri itibarıyla 2012 ekim ve kasım değerleri şöyle:
     Reel Kesim Güven Endeksi 2012 Ekim 2012 Kasım
     Reel Kesim Güven Endeksi 102,4 101,0
     Toplam sipariş miktarı 84,0 85,8
     Mamul mal stok miktarı (mevcut durum)(*) 96,6 96,5
     Üretim hacmi (gelecek 3 ay) 111,0 107,9
     Toplam istihdam (gelecek 3 ay) 106,3 102,2
     Toplam sipariş miktarı (son 3 ay) 104,4 95,3
     İhracat sipariş miktarı (gelecek 3 ay) 113,1 108,4
     Sabit sermaye yatırım harcaması 108,6 109,3
     Genel gidişat 95,1 102,4
    
     (*) Mamul mal stok miktarı yayılma endeksi oluşturulurken ters kodlanıyor. Yayılma endeksinin artışı stok azalışına, azalışı stok artışına işaret ediyor.
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir