Reel kesim güven endeksi geriledi -Reel kesim güven endeksi ekim ayında, bir önceki aya göre…

  • Yazı boyutu
Reel kesim güven endeksi geriledi
  -Reel kesim güven endeksi ekim ayında, bir önceki aya 
  göre…

Reel kesim güven endeksi geriledi -Reel kesim güven endeksi ekim ayında, bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 102,4 seviyesinde gerçekleşti -Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 4,0 puan artarak, 107,3 oldu

Reel kesim güven endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 102,4 seviyesinde gerçekleşti.
     Merkez Bankası, ekim ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi'ni açıkladı.
     Ankete göre, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü kaydedildi. İç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin ise bir önceki aya göre zayıflayarak sürdüğü görüldü. Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin ve mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin devam ettiği görüldü.
     Katılımcıların son üç ayda Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalarda rekabet gücüne ilişkin azalış yönlü değerlendirmeler güçlenerek sürdü. Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalar ile yurt içi piyasalarda rekabet gücündeki artış yönlü değerlendirmelerin ise yerini azalış yönlü değerlendirmelere bıraktığı gözlendi.
     Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminin yanı sıra, ihracat ve iç piyasa sipariş miktarları ile toplam istihdam artış beklentilerinin zayıflayarak sürdüğü, gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artış yönlü beklentilerin ise güçlenerek devam ettiği görüldü.
     Ankete katılan iş yerlerinin yüzde 40,1'i üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 37,6'sı talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtmiş, onu da sırasıyla işgücü yetersizliği, hammadde-ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar ve diğer faktörler izledi.
     Ortalama birim maliyetlerde son üç aydaki artış seyrinin ve gelecek üç aydaki artış beklentilerinin güçlenerek sürdüğü görüldü. Gelecek üç ayda satış fiyatlarındaki artış beklentileri de güçlenerek devam etti. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,1 puan artarak yüzde 8,2 oldu.
     İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 11,0 olurken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 15,9, aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 73,1 oldu.
     2012 yılı ekim ayında reel kesim güven endeksi, bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 102,4 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 4,0 puan artarak, 107,3 seviyesine çıktı.
     Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi verilerinin, alt kalemleri itibarıyla ağustos ve eylül 2012 değerleri şöyle:
    
     Reel Kesim Güven Endeksi 2012 Eylül 2012 Ekim
     Reel Kesim Güven Endeksi 103,1 102,4
     Toplam sipariş miktarı 81,6 84,0
     Mamul mal stok miktarı (mevcut durum)(*) 95,8 86,6
     Üretim hacmi (gelecek 3 ay) 118,6 111,0
     Toplam istihdam (gelecek 3 ay) 108,1 106,3
     Toplam sipariş miktarı (son 3 ay) 98,5 104,4
     İhracat sipariş miktarı (gelecek 3 ay) 118,2 113,1
     Sabit sermaye yatırım harcaması 104,8 108,6
     Genel gidişat 99,3 95,1
    
     (*) Mamul mal stok miktarı yayılma endeksi oluşturulurken ters kodlanıyor. Yayılma endeksinin artışı stok azalışına, azalışı stok artışına işaret ediyor.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir