Radyatör ihracatında zirveyi kimseye kaptırmıyor

  • Yazı boyutu
Radyatör ihracatında zirveyi kimseye kaptırmıyor

Kalorifer radyatörü sektöründe Türkiye'nin 6 yıldır ''ihracat şampiyonu'' olan Termo Teknik'in Genel Müdürü Yalçın: -''Kanada'dan ABD'ye, Şili'den Afrika'ya, Avustralya'dan Çin'e, Rusya'dan Moğolistan'a uzanan ihracat ağımız bulunmakta'' -''1966 yılında, Kayserili bir aile tarafından Türkiye'de kurulan şirket, hızla büyüyerek dünyanın her yerine radyatör satmaya başladı''

Selami Küçükoğlu - Radyatör alanında, Türkiye'nin 6 yıldır ihracat şampiyonu olan Termo Teknik'in Genel Müdürü Cem Nazif Yalçın, ''Kanada'dan ABD'ye, Şili'den Afrika'ya, Avustralya'dan Çin'e, Rusya'dan Moğolistan'a uzanan ihracat ağımız bulunmakta'' dedi.
     Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ihracat şampiyonu olmalarının sırrının, şirketin yatırıma ve kaliteye öncelik vermesinden kaynaklandığını belirtti.
     İhracat şampiyonu olmanın verdiği sorumlulukların bilincinde olduklarını kaydeden Yalçın, şöyle konuştu:
     ''1966 yılında Türkiye'de, Kayserili bir ailenin kurduğu şirket, 1990 yılında Çorlu'da modern bir panel radyatör fabrikasını hizmete açtı. Arkasından ihracat ağırlıklı çalışmaya başladı. 1999 yılında İdeal Stelrad, şirketin hisselerini satın aldıktan sonra Çorlu'daki fabrikaya, 100 milyon doların üzerinde yatırım yaptı. Söz konusu yatırımların ardından şirket dünyanın her yerine radyatör satmaya başladı. 1966 yılında, Kayserili bir aile tarafından kurulan şirket, hızla büyüyerek 2006'da 75 milyon dolar ihracatla, ihracat şampiyonluğunu başlattı. Türkiye'nin son 6 yıldır da radyatör ihracatında şampiyonluğu devam ediyor.''
     Yalçın, Antarktika'da bulunan bir bilimsel araştırma üssünün, 15 yıldır Türkiye'de üretilen radyatörleri kullandığını, şirketin hem geçmişten gelen deneyim, hem de ortaya çıkartılan kaliteyle dünya pazarında kendine yer edindiğini dile getirdi.
     Sadece ihracat şampiyonu olmadıklarını, aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası'nın yükseliş kaydeden 500 şirket arasında da gösterildiklerini ifade eden Yalçın, şunları kaydetti:
     ''Kapasitesi bakımından şirket, 4,5 milyon adetlik radyatör üretimi ile Türkiye'deki radyatör talebinin yüzde 90'ını tek başına karşılayabilecek güçte. Aynı zamanda radyatör üretimi bakımından Türkiye dahil, Avrupa'nın yaklaşık 28 milyon adet olan yüzde 15'lik kapasitesini karşılayabiliyor. Şirketimiz 2007'de 78, 2008'de 69, 2009'da 50, 2010'da 58 ve 2011'de ise 47 milyon dolarlık ihracat yaptı. 6 yıldır birinciliği kimseye kaptırmayan şirketimizin gelecekte en büyük hedefi ise halkımızın kullandığı ürünlerin milli kazanca olan etkisinin neler olduğu yönündeki bilinci onlara aşılamak. Halkımızın dünya standartlarında olan radyatör kullanımını sağlamak. En büyük amacımız bu.''
    
     -''Halkımız bilinçlenirse, milli servet yok olmaz''-
    
     Yalçın, ısı değeri düşük olan radyatörlerin kullanılmasının önüne geçmenin yolunun, halkı bilinçlendirmekten geçtiğini belirterek, şöyle konuştu:
     ''Tüketicinin bilinçlendirilmesinde kalite önemlidir. Isı değeri kaybı olan ve düşük fiyata alınan bir ürünün getirisi yok. Alınan o ürün doğalgaz faturasının kabarık olmasını sağlar. 6 yıldır ihracat şampiyonu olduk ama bizim en büyük amacımız çevre dostu bilincini aşılamak, insanları bilinçlendirmek. Eğer halkımıza, bu bilinci aşılarsak kullandığı ürünün milli servete olan etkisini ve ortaya çıkardığı sonuçları daha iyi anlar. Halkımız bilinçlenirse, milli servet yok olmaz.''
     Türkiye'de ısınma sisteminde kullanılan konvansiyonel kombinin ısı kaybına yol açtığını kaydeden Yalçın, ''Yoğuşmalı kombi kullanımı yaygın olursa, ısınma kaybı olmayacağından tüketicinin faturası kabarmayacak. Türkiye doğalgazı ithal ediyor ve ithal edilen doğalgaz oranı böylece düşecek. Ülkemizin doğalgaza harcadığı paranın miktarı aşağı çekilince, cari açık da azalacak'' diye konuştu.


Bu haberi 629 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir