PWC "Karbon Bildirim Projesi Küresel 500 Raporu" açıklandı -Şiddetli hava olayları, 2012 yılında…

  • Yazı boyutu
PWC "Karbon Bildirim Projesi Küresel 500 Raporu" açıklandı
  -Şiddetli hava olayları, 2012 yılında…

PWC "Karbon Bildirim Projesi Küresel 500 Raporu" açıklandı -Şiddetli hava olayları, 2012 yılında iklim değişikliği konusunu şirketlerin gündeminde üst sıralara taşıdı -İklim değişikliğini iş stratejilerine dahil eden şirketlerin sayısı geçen yıla göre yüzde 10 arttı

PwC tarafından hazırlanan Karbon Bildirim Projesi (Carbon Disclosure Project - CDP), "Küresel 500 İklim Değişikliği" raporuna göre, tüm dünyada iş faaliyetlerini ve tedarik zincirlerini aksatan şiddetli hava olaylarının giderek artması, iklim değişikliği konusunu şirket yönetim kurulu gündemlelrinin üst sıralarına yükseltti.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, "Karbon Bildirim Projesi Küresel 500 Raporu"'nda şiddetli hava olayları, 2012 yılında iklim değişikliği konusunu şirketlerin gündeminde üst sıralara taşıdı.
     PwC tarafından 78 trilyon dolarlık varlığa sahip olan 655 kurumsal yatırımcı adına hazırlanan CDP raporu, sera gazı emisyonuna ilişkin yıllık güncel verilerin yanı sıra dünyanın halka açık en büyük kuruluşlarının iklim değişikliği stratejileri hakkında bilgiler sunan raporda, ABD'de tarihin en sıcak yazının yaşanması, Rusya'da yangınların İngiltere, Japonya ve Tayland'da sel baskınlarının görülmesi ve diğer şiddetli iklim olaylarının ardından sonuçları incelenen şirketlerin yüzde 81'inin iklim değişikliği nedeniyle fiziksel riske maruz kaldıkları saptandı. Söz konusu şirketlerin yüzde 37'si bu riskleri gerçek ve mevcut tehlike olarak algılarken, bu oran 2010 yılına kıyasla yüzde 10 arttı.
     İklim değişikliğini iş stratejilerine dahil eden şirketlerin sayısında yıllık yüzde 10'luk artış görülürken, bu durum, finansal gerilemenin başladığı 2009'da 3,6 milyar metrik tonluk sera gazı emisyonunun 2012'de 3,1 milyar metrik ton seviyesine düşmesine katkı sağlayarak şirketlerin bildirdiği sera gazı emisyonu hacminde yüzde 13,8'lik azalma yarattı. Söz konusu azalma, 227 adet doğalgaz enerji santralinin kapatılmasına veya 138 milyon arabanın trafikten çekilmesine eşit bir azalma etkisi yaratıyor. Buna karşın, şirketlerin üçte biri ise hiç bir emisyon düşüşü raporlamadılar.
     Karbon Bildirim Projesi Üst Yöneticisi (CEO) Paul Simpson rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Şiddetli hava olayları piyasalarda önemli mali zarara neden oluyor. Bu sebeple yatırımcılar, şirketlerin iklim olaylarına karşı dayanıklılık konusuna daha ciddi eğilmelerini bekliyor. Bu alanda sektöre liderlik eden şirketlerle olduğu gibi geride kalanlar da var. Fakat emisyon verilerini talep eden yatırımcı sayısının giderek artmasıyla şirketler açısından bu konuda harekete geçmek için ekonomik gerekçeler de çoğalıyor. Güçlü ekonomi kurmak isteyen hükümetler bu hususu göz önünde bulundurmalı" ifadelerini kullandı.
     PwC'nin sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği küresel lideri Malcolm Preston da, "Yıllık ilerlemeye rağmen, gerçek şu ki emisyon azaltımında şirketlerin ve ülkelerin performansı gereken seviyenin yakınından bile geçmiyor. İş dünyasının maruz kaldığı yeni 'normal' durum, yüksek derecede belirsizliğin, büyümede yavaşlamanın ve emtia fiyatlarında dalgalanmaların yaşandığı bir süreçtir. Önemli uzun vadeli yatırım kararlarını belirleyecek yasal düzenlemelere ilişkin kesinlik yakın zamanda gerçekleşmezse, özellikle enerji, tedarik zinciri ve riskler konularında şirketlerin planlama yapma ve harekete geçme yetkinliğinin kesinlikle normal olmayacağı görülüyor" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir