Prysmian Kablo Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Projesi için sözleşme imzaladı

  • Yazı boyutu
Prysmian Kablo Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Projesi için sözleşme 
imzaladı

Prysmian Kablo Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Projesi için sözleşme imzaladı

Enerji ve haberleşme kabloları sektörü markası Prysmian Group'un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, Prysmian Powerlink S.r.l. ile birlikte konsorsiyum oluşturarak, Türkiye Elektrik İletim AŞ tarafından ihalesi yapılan ve Asya ile Avrupa'yı Çanakkale Boğazı'nda denizaltından bağlayacak olan denizaltı kablo projesinin dizaynı, tedariği, montajı ve devreye alınması işlerini içeren 150 milyon lira değerindeki sözleşmeyi imzaladı.
     Yapılan yazılı açıklamaya göre proje tamamlandığında Türkiye'nin ilk yüksek gerilim denizaltı kablo projesi olacak.
     Dünya çapında 50 ülkede 98 fabrikası bulunan Prysmian Group'un Türkiye operasyonu olan ve 2011 yılını 687 milyon liralık net satışla kapatan Türk Prysmian Kablo, net satışlarının yüzde 35'inin ihracat kaynaklı olması sebebiyle grup içerisindeki en önemli ihracat merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.
     Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Bağlantı Projesi, Türkiye'nin elektrik iletim ağının Marmara Denizi çevresindeki ring çevrimini tamamlayarak, ülkenin Avrupa tarafındaki ana tüketim merkezleri için Asya tarafından güvenli ve uygun maliyetli bir enerji iletimi sağlamak açısından stratejik önem taşıyor.
     Bağlantı, Asya tarafında bulunan Lapseki ve Avrupa tarafında bulunan Sütlüce'deki merkezler arasında her biri bin megavat kapasitede, yaklaşık 4 kilometrelik çift devre alternatif akım enerji iletim sisteminden oluşuyor. 380 KV XLPE izoleli kablolar Prysmian Group'un Avrupa'daki tesislerinde üretilirken, montaj ise grubun kablo gemisi Giulio Verne tarafından yapılacak. Sistemin devreye alınması, 2014'ün ikinci yarısında planlanıyor.
     Prysmian Group Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hans Hoegstedt, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:
     "Prysmian Group Türkiye olarak, Türkiye'ye yeni bir teknolojiyi sunmaktan gurur duyuyoruz. TEİAŞ'ın gerçekleştirdiği 150 milyon lira değerindeki 380 kV Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Bağlantı Projesi ihalesini aldık. Dünyada bir ilk olan bu proje ile Çanakkale Boğazı'nda yüksek gerilim havai hatların yarattığı görüntü ve çevre kirliliğine son verilecek. Bu projeyle enerji denizin altından çok daha güvenli bir şekilde iletiliyor olacak. Prysmian Group olarak 2014 yılının Şubat ayında üretimine başlayacağımız kabloyu Prysmian Group'a ait, dünyanın en büyük kablo serme kapasitesine sahip gemilerinden olan Giulio Verne gemisi ile 2014 yılının Mayıs ayında Çanakkale Boğazı'na getirip döşüyor olacağız."
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir