Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan: -"Goldman Sachs'ın bir raporuna göre 2050 yılında Çin'in…

  • Yazı boyutu
Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan:
  -"Goldman Sachs'ın bir raporuna göre 2050 yılında Çin'in…

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan: -"Goldman Sachs'ın bir raporuna göre 2050 yılında Çin'in ekonomik büyüklüğü 70 trilyon dolara, Amerika'nınki ise 40 trilyon dolara çıkacak"

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Goldman Sachs'ın bir raporuna göre 2050 yılında Çin'in ekonomik büyüklüğünün 70 trilyon dolara, Amerika'nınkinin ise 40 trilyon dolara çıkacağını belirterek, "Çin, neredeyse Amerika'yı 2'ye katlayarak birinci sıraya yükselecek" dedi.
     Arıboğan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Şubat ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, 2020 yılından sonra daha fazla Afrika konuşulacağını söyledi.
     Yakın bir zamanda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Nijerya'ya gittiğini aktaran Arıboğan, Nijerya'nın kendisine göre güvensiz bir bölge olduğunu dile getirdi.
     Türk yatırımcıların orada "canavar" gibi yatırım yaptığını kaydeden Arıboğan, orada 24 saat içerisinde 2 kez ölüm tehlikesi atlattığını, Türk iş adamlarına bu kadar güvensiz bir bölgede nasıl yatırım yaptıklarını sorduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Devlet yok, ordu yok, herkes birbiri ile dövüşüyor. Orada bana 'Ben Türk bayrağını dalgalandırayım da, benim derdim kar etmek değil' dediler.
     Bu önemli bir şey. Bu yeni Türk burjuvasisinin misyoner bir anlamda yayıldığının da göstergesi. Bunları önemsiyorum. Çünkü daha önceleri şunu bilirim. Eşimiz, dostumuz, TÜSİAD'ın bizim yaşlardaki grubu, genellikle bir yere yatırım yapacağı zaman 5 yıldızlı otel var mı diye bakardı. Nijerya'da, Somali'de çadırda kalınıyor ama orada gidip yatırım yapın deniliyor. Bu yeni Türk ekonomisinin yaklaşımını da gösteriyor.
     Çin, Nijerya'da çok etkin. Bin kişi göndermişler. Demişler ki, 'Size spor, sağlık kompleksi yapalım. Sizden bir kuruş istemiyoruz. Sizden tek istediğimiz bu bin kişiyi vatandaşlığınıza alın'. 'Peki' demişler. Şuanda Çinli Nijeryalı, Çin'in bütün ticari hareketini oradan buraya doğru kontrol eder hale gelmişler. Ve Afrika'da her gittiğiniz yerde Çinli görmeniz de mümkün. Ortadoğu'da da Çinlileri çok aktif görmeniz mümkün."
     Goldman Sachs'ın bir raporuna göre 2050 yılında Çin'in ekonomik büyüklüğünün 70 trilyon dolara, Amerika'nınkinin ise 40 trilyon dolara çıkacağını kaydeden Arıboğan, Çin'in neredeyse Amerika'yı 2'ye katlayarak birinci sıraya yükseleceğini dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir