Privy Counsil'ın Turkcell kararı -Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Bahçuvan: "Karar…

  • Yazı boyutu
Privy Counsil'ın Turkcell kararı 
     -Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Bahçuvan:
     "Karar…

Privy Counsil'ın Turkcell kararı -Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Bahçuvan: "Karar incelendiğinde yoruma açık olan bir çok açıklamanın yapıldığı görülüyor" -"Altimo'nun açıklamalarından, tazminatı aldıktan sonra Turkcell'den çıkmaya razı olduklarına ilişkin bir izlenim edindim" -"Taraflar bir ay içinde anlaşmazlarsa SPK müdahale edecektir"

Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Bahçuvan, Privy Counsil'ın Turkcell ile ilgili kararına ilişkin olarak, mahkemenin her iki tarafa da belli konularda haklısın dediğini belirtti.
     İngiliz yüksek mahkemesinin kararını AA muhabirine değerlendiren Bahçuvan, öncelikle davaya taraf olan iki firmadan da sonucun kendi lehlerine olduğuna dair açıklama geldiğine dikkati çeken Bahçuvan, "Karar incelendiğinde yoruma açık olan bir çok açıklamanın yapıldığı görülüyor" dedi.
     Mahkemenin her iki tarafa da belli konularda haklı bulduğunu ve bazı opsiyonlar tanıdığını ifade eden Bahçuvan, "Bu tür mahkemeler bir nevi ticari uzlaşma komisyonu gibi çalışıyor ve uzlaşıya yönelik kararlar veriyorlar. Çok kati bir karar vermesini zaten beklemiyorduk" diye konuştu.
     Son durumda tarafların yine kendi aralarında uzlaşması gerektiğinin altını çizen Bahçuvan, aksi taktirde sürecin daha da uzayabileceğini belirtti. Bahçuvan, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:
     "Altimo'nun açıklamalarından, tazminatı aldıktan sonra Turkcell'den çıkmaya razı olduklarına ilişkin bir izlenim edindim. Bu beklentim gerçekleşirse Turkcell'de; Çukurova, Teliasonera ve bağımsız yöneticilerden oluşan bir yapı Turkcell'i yönetecek ve böylece sorunsuz bir genel kurul yaşanabilir."
     Tarafların kendi aralarında anlaşamamaları durumunda ise yönetimdeki karmaşaya, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) müdahalesinin gelebileceğine işaret eden Bahçuvan, "Genel Kurul'un mayıs ayında yapılacağı düşünülürse, bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekir" ifadesini kullandı.
     Bahçuvan, şunları kaydetti:
     "Taraflar bir ay içinde anlaşmaya varamazlarsa SPK müdahale edecektir. Bundan sonra Privy Council'ın nihai kararı, tazminat tutarı ile ilgili olacak. Dolayısıyla taraflar kendi aralarında anlaşmalı ve yatırımcıları daha fazla mağdur etmemeliler."
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir