PPK toplantısında 50 baz puan indirim beklentisi ağı basıyor -Akbank Başekonomisti Fatma Melek:…

  • Yazı boyutu
PPK toplantısında 50 baz puan indirim beklentisi ağı basıyor
  -Akbank Başekonomisti Fatma Melek:…

PPK toplantısında 50 baz puan indirim beklentisi ağı basıyor -Akbank Başekonomisti Fatma Melek: -"MB'den faiz koridorunun üst bandında ve alt bandında ölçülü faiz indirimleri gelebilir" -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: -"Politika faizinde ve koridorun alt bandında bir değişiklik beklemiyoruz" -EFG İstanbul Menkul Değerler Baş Ekonomisti Haluk Bürümcekçi: -"Faiz koridorunun üst tavanı olan borç verme faizinde ve alt bant sınırı olan borçlanma faizinde ölçülü bir indirime gitmesini bekliyoruz" -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"MB'nin bir kez daha faiz koridorunun üst bandında indirime gitmesini bekliyorum"

Akbank Başekonomisti Fatma Melek, Merkez Bankası'ndan faiz koridorunun üst bandında ve alt bandında ölçülü faiz indirimlerinin gelebileceğini belirtti.
     20 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde AA muhabirine değerlendirmede bulunan ekonomistler, ağırlıklı olarak MB'den faiz koridorunun üst bandında ve alt bandında ölçülü faiz indirimleri gelebileceğini belirtti.
     Akbank Başekonomisti Fatma Melek, MB'nin enflasyon raporunda belirtilen sermaye akımlarının devamının, makro finansal riskleri besleyebileceğini öngördüğünü ayrıca TL'nin aşırı değerlenme sınırına yaklaştığını da belirtiğini kaydederek, "Burada da MB'nin duruşu net, döviz kuru denge seviyesi için reel efektif döviz kuru takip edilecek" dedi.
     Ekim'de 117 seviyesinde olan kurun 120-125 seviyesine çıktığı takdirde kısa vadeli faizlere - politika faizi ve alt koridor- TL'deki değer kazancını yumuşatmak için indirim geleceğini ifade eden Melek, şunları kaydetti:
     "Reel efektif döviz kuru 130'un üzerine çıkarsa MB daha güçlü politika tepkisi verecek. Amaç, kısa vadeli sermaye akımlarını caydırmak. MB, cari açığın halihazırdaki yüzde 7 seviyesinin ve OVP'de öngörülen seviyelerin üzerine çıkarak bozulmasını ve ekonomideki dengelenme sürecinin yavaşlamasını engellemeyi amaçlıyor."
     Diğer taraftan gıda fiyatlarındaki olumlu seyir ile birlikte enflasyonun yıl sonunda yüzde 7'ye hatta biraz altına inebileceğine dikkati çeken Melek, "MB, iç talepteki ılımlı seyir ve dış talepte zayıflama ile birlikte enflasyonist baskıların az olduğuna işaret ediyor" dedi.
     Melek, "Dolayısıyla büyümeyi desteklemek ve TL'deki değerlenme baskısını önlemek için, MB'den faiz koridorunun üst bandında ve alt bandında ölçülü faiz indirimleri gelebilir" ifadelerini kullandı.
    
     -"Politika faizinde ve koridorun alt bandında bir değişiklik beklemiyoruz"-
    
     Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç, "Kasım ayı PPK toplantıda politika faizinde ve koridorun alt bandında bir değişiklik beklemiyoruz" dedi.
     Altınsaç, Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın en son reel kurun 120 seviyesine gelmesi halinde sınırlı önlem alabileceklerini anımsatarak, şunları kaydetti:
     "Açıklamaların ardından sepette yüzde 1 nominal değer kaybı oldu. Şu aşamada sözlü müdahale etkili olmuş gözüküyor. Dolayısıyla ilerleyen dönemde bir faiz indirimi beklesek dahi, ki Merkez Bankası Başkanı genelde piyasalara verdiği mesajları gerçekleştiriyor. Bu indirimin haftaya geleceğini düşünmüyoruz. Koridorun üst bandında 50 baz puan indirim bekliyoruz. ROK'da da bir miktar yükseliş olası."
     Altınsaç, piyasanın beklentisinin ise politika faizinde ve koridorun alt bandında indirim beklemediği yönünde olduğunu belirtti. Ekonomistlerin yüzde 85'inin politika faizinde bu toplantıda bir değişim beklemediğini ifade eden Altınsaç, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Ekonomistlerin yüzde 60'ı alt bantta indirim beklemiyor. Ekonomistlerin tamamı kodiorun üst bandında yaklaşık 50 baz puan indirim bekliyor. Yine tüm ekonomistler ROK'da artış bekliyor. Piyasa son 1-2 haftalık vadede bonoda alt bandın/politika faizinin indirimini fiyatlamıştı. Dolayısıyla bir faiz indirimi gelmezse bonoda yüzde 6,60'lara doğru geçici kısa vadeli hareket olabilir. Yine de faiz indirimi beklentisi süreceğinden bu tarz yükselişleri geçiçi görüyoruz."
    
     -"Koridor üst ve alt sınırlarında ölçülü bir indirim ihtimali yüksek"-
    
     EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Haluk Bürümcekçi ise, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın son açıklamalarına paralel olarak "Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst tavanı olan borç verme faizinde ve alt bant sınırı olan borçlanma faizinde ölçülü bir indirime gitmesini bekliyoruz. MB'nin yüzde 5,75 olan politika faizinde ise 25 baz puan indirim beklerken, rezerv opsiyon katsayılarında (ROK) yine ölçülü bir artışa gidebileceğini düşünüyoruz" dedi.
     Bürümcekçi, Merkez Bankası'nın ekim ayındaki yayımlanan son Enflasyon Raporu ile temkinli ve esnek politika duruşunu koruyarak TÜFE tahminini 2012 yıl sonu için yüzde 7,4'e, 2013 yıl sonu için yüzde 5,3'e revize ettiğini anımsatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "İşlenmemiş gıda fiyatlarındaki ılımlı seyir Merkez Bankası'nın yıl sonu tahmininin de altında bir enflasyon gelebileceğini gösterirken en son yapılan açıklamalar da bunu doğruladı. Fitch'in Türkiye için not artırımının ardından kısa vadede oluşabilecek sıcak para girişlerine karşı MB kısa vadede TL'nin değerlenmesini kontrol altında bulundurmak amacıyla faizlerde düşük seviyeleri korunmasını, kredi büyümesini ve cari açığı kontrol altına almak amacıyla karşılık oranlarını artırarak sıkılaşmayı ve rezerv opsiyon katsayılarını artırarak likiditeyi kontrol altında bulunduracağını düşünüyoruz."
     Merkez Bankası'nın finansal istikrar ortamını gözeterek fiyat istikrarını önümüzdeki dönemde korumayı amaçlamasını beklediğini ifade eden Bürümcekçi, "Başçı'nın açıklamaları paralelinde TL'deki değerlenmenin verilen ölçütler dahilinde kontrol altında bulundurulacağını düşünüyoruz. Başçı'nın verdiği sinyaller gelecek hafta yapılacak PPK toplantısında koridor üst ve alt sınırlarında ölçülü bir indirim ihtimalini çok yükseltirken, politika faizinde de sınırlı bir indirim ihtimalini artırdı" dedi.
     Kısa vadede gösterge tahvilde bileşik faizin yüzde 6'ya doğru gidişini sürdürmesini bekleyen Bürümcekçi, "Kısa vadede tahvil faizlerin düşük seyrinin not artırımı ile kazanılan moralin etkisiyle korunacağını düşünüyoruz. Ancak orta vadede bu seviyelerin dip oluşturabileceği kanısındayız. Orta vadeli görüşümüzü dikkate alarak kısa vadeli yaşanabilecek düşüşlerde gösterge tahvilde satış yapılmasını öneriyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"MB'nin bir kez daha faiz koridorunun üst bandında indirime gitmesini bekliyorum"-
    
     Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci ise çok açık olarak Merkez Bankası'nın faiz koridoru üst bandında indirime gitmesini ve gecelik borç verme faiz oranının şu andaki yüzde 9 seviyesinden yüzde 8,5'e düşürülmesini beklediklerini kaydetti.
     Merkez Bankası'nın bu aksiyonu ya 20 Kasım'daki para politikası toplantısında alabileceğini ya da önümüzdeki üç aylık dönemdeki toplantılardan birinde beklediklerini kaydeden Ekinci, "Ödemeler dengesinde cari açık finansmanında kısa vadeli portföy yatırımlarının giderek artması MB'yi rahatsız edebilir. Zira finansmanın kısa vadeli şoklara dayanıklı olması için uzun vadeli yabancı yatırım yeğleniyor" dedi.
     Kısa vadede, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch'in de aldığı not artırım kararının yabancı yatırımcının gözünü buraya çevirerek kısa vadeli yabancı yatırımın artmasına sebep olabileceğini belirten Ekinci, "Bu tarz yatırımcı hareketlerine engel olmak için ben MB'nin bir kez daha faiz koridorunun üst bandında indirime gitmesini bekliyorum." değerlendirmesinde bulundu.
     Enflasyon tarafında ise MB'nin elinin biraz daha rahatladığını vurgulayan Ekinci şu değerlendirmede bulundu:
     "Sene sonu için resmi tahmin yüzde 7,4'e yükseltildi ve çok büyük ihtimalle enflasyon yılı bu seviyelerde kapatacak. Bu sene için belirlenen resmi beklentinin gerçekleşmesinde bir risk bulunmaması ve 2013'un ilk üç ayında da baz etkisi sebebiyle kademeli olarak enflasyonda düşüş olacağı öngörüsü MB'nin faiz koridoru üst bandında indirim yapabilmesine olanak sağlayacaktır. Son olarak, kurdaki aşırı değerlenme faizde indirime gitme sebebi olabilir. Ben MB'nin kurdaki aşırı değerlenmeye karşı doğrudan müdahale etme yerine öncelikle faiz koridoru üst bandında indirime gitmesini bekliyorum."
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir