Portföy yatırımları tarihi zirvesinde -İş Yatırım Araştırma Müdürü Serhat Gürleyen: -"(Portföy…

  • Yazı boyutu
Portföy yatırımları tarihi zirvesinde
  -İş Yatırım Araştırma Müdürü Serhat Gürleyen:
  -"(Portföy…

Portföy yatırımları tarihi zirvesinde -İş Yatırım Araştırma Müdürü Serhat Gürleyen: -"(Portföy yatırımları) Artışta büyümedeki yumuşak inişe paralel cari açık ve enflasyonun kontrol altına alınmasında sağlanan başarı önemli rol oynadı" -Odeabank Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"Yabancılar 2012'de Türk varlıklarına rekor ilgi gösterdi"

Portföy yatırımları 2012 ocak-eylül döneminde 24,9 milyar dolarla tarihi zirvesini gördü.
     Portföy yatırımlarındaki artışa ilişkin AA muhabirine bilgi veren İş Yatırım Araştırma Müdürü Serhat Gürleyen, eylül ayı ödemeler dengesi verilerine göre yılın dokuz ayında portföy girişleri geçen yılın aynı dönemine göre 15,2 milyar dolardan 24,9 milyar dolara yükseldiğini belirtti.
     Gürleyen, bu artışın 3,1 milyar dolarının hisse senetlerine, 4,9 milyar dolarının devlet kağıtlarına ve 1,4 milyar dolarının bankalara girişten kaynaklandığını ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Söz konusu artışta büyümedeki yumuşak inişe paralel olarak cari açık ve enflasyonun kontrol altına alınmasında sağlanan başarı önemli rol oynadı. Yılın dokuz ayında Morgan Stanley Capital International (MSCI) Türkiye hisse endeksi yüzde 35,6, Goverment Bond Index-Emerging Markets (GBI EM) yerel tahvil endeksi yüzde 19,2 kazandırarak gelişmekte olan ülkeler arasında ikinci en yüksek getiriyi sağladı. Sağlanan başarıya paralel olarak ülkeye portföy girişlerinde önemli bir artış sağlandı."
    
     -"Yabancılar 2012'de Türk varlıklarına rekor ilgi gösterdi"-
    
     Odeabank Araştırma Müdürü İnanç Sözer ise, uzun vadeli fon girişlerinin halen global ekonomideki belirsizlikler nedeniyle baskı altında kaldığını, sıcak para girişlerinin ılımlı bir şekilde artmaya devam ettiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Eylül'de cari açık; 2,5 milyar dolarlık mevduat azalışına ve 800 milyon dolarlık rezerv artışına karşılık, 4,8 milyar dolarlık net portföy girişi ve reel sektörün net 900 milyon dolar borçlanması ile finanse edildi.
     Yabancılar ekimde 1,4 milyar dolar bono, 0,5 milyar dolar da hisse alımı yaptı. Böylece ocak-ekim döneminde yabancılar 14 milyar dolarlık TL cinsi tahvil, 3,3 milyar dolarlık hisse alımı yaptı. Bunun yanı sıra yurt dışı borçlanmanın bir alternatifi olarak görülebilecek ve özellikle Türk bankacılık sektöründe vade uzamasına önemli katkı sağlayan yurt dışı tahvil ihraçları ocak-eylül döneminde (Hükümetin yaptığı ihraçlar dahil) 10 milyar dolara ulaştı. 2011'in genelinde yabancıların 14,8 milyar dolar bono aldığı ve 1 milyar dolarlık hisse satışı yaptıkları dikkate alındığında, yabancıların 2012'de Türk varlıklarına rekor ilgi gösterdikleri gözleniyor."
    
     -Portföy yatırımları 24,9 milyar dolarla tarihi zirvesinde-
    
     Merkez Bankası'nın ödemeler dengesi istatistiklerinden derlenen bilgilere göre portföy yatırımları 2012 ocak-eylül döneminde 24,9 milyar dolar ile tarihi zirvesini gördü. Portföy yatırımları 2011 yıl sonunda 21,9 milyar dolar düzeyindeydi. Portföy yatırımları 2012 yılı dokuz ayında, 2011 yıl sonuna göre yüzde 13,4 oranında artış gösterdi.
     2008 yılında krizle birlikte portföy yatırımlarında 5 milyar dolarlık bir çıkış yaşanırken, ekonomideki toparlanma ile birlikte 2010 yılında portföy yatırımları 16,1 milyar dolara ve 2011 yılında 21,9 milyar dolara yükseldi.
     2012 ocak-eylül döneminde portföy yükümlülükleri 22,6 milyar dolar ve portföy varlıkları 2,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, portföy yükümlülüklerin ağırlıklı kısmı borç senetlerine yapılan yatırımlardan oluştu.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir