Portekiz'in Ankara Büyükelçisi Cabral: "Türkiye'ye vize uygulamasının en kısa zamanda…

  • Yazı boyutu
Portekiz'in Ankara Büyükelçisi Cabral:
  "Türkiye'ye vize uygulamasının en kısa zamanda…

Portekiz'in Ankara Büyükelçisi Cabral: "Türkiye'ye vize uygulamasının en kısa zamanda kaldırılacağını umuyoruz"

Portekiz'in Ankara Büyükelçisi Jorge Cabral, ülkesinin Türkiye'ye uyguladığı vize uygulamasının en kısa zamanda kaldırılacağını umduklarını söyledi.
     Cabral, İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) düzenlenen "Portekizce Konuşulan Ülkeler ile Ticaret ve Yatırım Fırsatları" toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Portekiz arasındaki dostluk ilişkisinin ticarete yansıtılması gerektiğini belirtti.
     İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin son yıllarda artış gösterdiğine işaret eden Cabral, "İki ülkenin ekonomik anlamda birbirini tanınması için çalışmamız gerekiyor" dedi.
     İzmir'in, Türkiye'nin önemli kentleri arasında bulunduğunu ifade eden Cabral, şöyle konuştu:
     "Türkiye ve Portekiz, daha büyük ülkelere açılan kapı olabilir. Portekiz'in 10 milyon nüfusu var ancak Portekizce konuşan ülkelerin potansiyeli iyi değerlendirilmeli. Önemli işbirliği ve yatırımlara imza atmayı hedefliyoruz. Portekiz olarak, Türkiye'yi, tarihi bakımdan bağlı olduğumuz ülkelere yönlendirebiliriz. Portekiz'de daha fazla Türk yatırımcıyı görmek istiyoruz. Yabancı yatırımcılar için çeşitli desteklerimiz var, istihdam fırsatları ve ikamet izinleri sağlanıyor. Portekiz AB ülkesi olarak, kurallar gereği Türkiye'ye vize uyguluyor. Ancak Türkiye'ye vize uygulamasının en kısa zamanda kaldırılacağını umuyoruz. Portekiz'de yatırım yapmak isteyen Türk iş adamlarına her türlü yardımda bulunmaya hazırız."
     İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu ise Portekizce'nin dünyada en çok konuşulan 5 dil arasında yer almasının önemli bir potansiyel oluşturduğunu, Türkiye'nin Balkanlar ve Türki Cumhuriyetlerdeki etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.
     Türkiye ile Portekiz arasındaki ticaretin geliştirilmesinin önem taşıdığını bildiren Kazançoğlu, şunları kaydetti:
     "2010 yılında Türkiye ile Portekiz arasında 970 milyon dolar civarında gerçekleşen ticaret hacmi, 2011'de 1 milyar doları aştı. Portekiz'e, Türk malının Çin'den daha kaliteli, Avrupa mallarından daha ucuz olduğunu anlatmamız gerekiyor. Başta kara ulaşım araçları, tekstil, makineler, demir ve çelik, organik kimyasal ürünler olmak üzere, Portekiz'e pek çok ürünü ihraç ediyoruz. Plastik, haberleşme, kağıt, karton mamulleri, kimyasal ürünler, taş kömürü katranı da ithalatta öne çıkıyor. Türkiye ile Portekiz arasında tekstil ve konfeksiyon, gıda, inşaat, makine, plastik ve optik aletler, turizm, şarap ve ayakkabı ise işbirliği yapılabilecek alanlar olabilir."
     Konuşmaların ardından, Portekiz'in Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Celeste Mota, Portekiz ekonomisine ilişkin sunum gerçekleştirdi.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir