Portekiz'de kemer sıkma politikaları Anayasa Mahkemesi'nce "ayrımcı" bulundu

  • Yazı boyutu
Portekiz'de kemer sıkma politikaları 
  Anayasa Mahkemesi'nce "ayrımcı" bulundu

Portekiz'de kemer sıkma politikaları Anayasa Mahkemesi'nce "ayrımcı" bulundu

Portekiz Anayasa Mahkemesi, kamu açığını kapatmak için hükümetin aldığı kemer sıkma politikalarının "ayrımcı" olduğuna karar verdi.
     Portekiz'de anamuhalefetteki sol görüşlü Sosyalist Parti ile komünist görüşlü Sol Bloğundan toplam 25 milletvekilinin, sağ hükümetin aldığı kemer sıkma politikalarına karşı 19 Ocak'ta Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru bugün karara bağlandı. Anayasa Mahkemesi'nin 12 üyesinden 9'u, yapılan kesintilerde özel sektör çalışanlarına dokunulmayıp, sadece emekli ve memurların maaşlarının düşürülmesini anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olarak değerlendirip, bunun ayrımcılık olduğunu açıkladı.
     Anayasa Mahkemesi'nin kararının Başbakan Passos Coelho Hükümetine bu yıl için herhangi bir yaptırım getirmediği belirtildi. Ancak hükümet, gelecek yıldan itibaren özel sektörü de kapsayan yeni önlem paketleri almak zorunda kalacak.
     2011 Haziran ayında göreve gelen Portekiz Hükümeti, bu yıl başında aldığı kararlarda, memur ve emeklilerin yaz ve Noel döneminde aldıkları maaş primlerini 2015 yılına kadar dondurmuştu. Hükümet, bu şekilde yılda yaklaşık 2 milyar avroluk tasarruf yapmayı öngörüyordu.
     Öte yandan Portekiz'in kamu sektöründeki gelir ve gider dengesinin şimdiye kadar beklenenin altında olduğu için, 2012 sonu itibariyle kamu açığını yüzde 4,5'a indirme hedefini tutturmakta zorlanacağı belirtiliyor. 2012'nin ilk 5 ayındaki verilere göre ülkedeki tüketimde çok güçlü düşüş görülmesi de hükümeti endişelendiriyor.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir