Portekiz'de işsizlik oranı yüzde 15,8'e yükseldi, ekonomide küçülme devam etti

  • Yazı boyutu
Portekiz'de işsizlik oranı yüzde 15,8'e yükseldi, ekonomide küçülme devam 
etti

Portekiz'de işsizlik oranı yüzde 15,8'e yükseldi, ekonomide küçülme devam etti

Portekiz Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) 3. çeyrekte işsizlik oranının yüzde 15,8'e yükseldiği, ekonominin de küçülmeye devam ettiğini açıkladı.
     Ekonomik krizin yaşandığı ve 2011 yazından itibaren dış kredi yardımının alındığı Portekiz'de son açıklanan rakamlar kötümser bir tablo çizdi. 2. çeyrekte yüzde 15 olan işsizlik oranı 3. çeyrekte yüzde 15,8'e çıktı.
     Ayrıca, bir önceki çeyreğe oranla yüzde 0,8'lik ekonomik küçülme görüldü. Arka arkaya son sekiz çeyrekte küçülme yaşayan Portekiz ekonomisinde, 2012'nin 3. çeyreğindeki Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın 2011'in aynı dönemiyle kıyaslanmasında yüzde 3,4'lük düşüş olduğu bildirildi.
     Öte yandan son 16 ay içinde üçüncü kez genel greve giden Portekiz'de, gün içerisinde 200 kadar uçuşun iptal edildiği açıklandı. En çok ulaşım ve hizmet sektörünü etkileyen genel grev dolayısıyla başkent Lizbon'daki metronun tamamen kapatıldığı kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir