Portakal üreticileri fiyatın düşük olmasından yakınıyor -Finike Ziraat Odası Başkanı…

  • Yazı boyutu
Portakal üreticileri fiyatın düşük olmasından yakınıyor
  -Finike Ziraat Odası Başkanı…

Portakal üreticileri fiyatın düşük olmasından yakınıyor -Finike Ziraat Odası Başkanı Sarıçobanoğlu: -"Finike'de dalında 60-70 kuruşa zorla sattığımız portakalın kilosunun büyükşehirlerde 2-3 liradan satılıyor olması bizi üzüyor"

Türkiye'de narenciye üretiminde önemli yere sahip olan Kumluca ve Finike ilçelerinde portakal üreticileri, fiyatların düşük olmasından yakınıyor.
     Türkiye'de portakal üretiminin yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan Antalya'nın Finike ve Kumluca ilçelerinde portakal üreticileri, ürettikleri ürünleri hak ettiği değere satamamaktan şikayetçi.
     Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Finike ve bölgesinde üretilen portakalın Türkiye'nin diğer bölgelerinde üretilen portakallardan farklı bir tat ve aromaya sahip olduğunu söyledi.
     Bundan dolayı diğer bölgelerde üretilen portakalların Finike portakalı adıyla piyasaya sürüldüğünü iddia eden Sarıçobanoğlu, özellikle bu yıl portakalın kilosunun dalında 60-70 kuruşa zor alıcı bulduğunu anlattı. 10 yıl önce 1 lira, 1,20 kuruşa portakal satıldığını hatırlatan Sarıçobanoğlu, girdilerin her geçen yıl yükselmesine rağmen, ürünün fiyatında değişiklik olmamasının üreticileri zora soktuğunu kaydetti.
     Sarıçobanoğlu, şöyle konuştu:
     "Finike'de dalında 60-70 kuruşa zorla sattığımız portakalın kilosunun büyükşehirlerde 2-3 liradan satılıyor olması bizi üzüyor. Çiftçinin bir yıl boyunca üretimi, emeğine karşın fiyatların düşük olması, üreticiler olarak bizi düşündürüyor. Aradaki farkı aracılar kazanmakta, çiftçimiz hiçbir şekilde kazanmamaktadır. Girdi maliyetlerimiz çok yüksek olmasına rağmen, ürün fiyatımız her geçen yıl geriye doğru gidiyor. Bizler üreticiler olarak emeğimizin karşılığını alamamaktayız. Devletimizce aradaki farkın önlenmesini, çiftçimize destek çıkılmasını istiyoruz."
     Portakal üretilen alanların her geçen gün azaldığına dikkat çeken Sarıçobanoğlu, önlem alınmaması halinde birkaç yıl sonra tüm dünyanın tadı ve aroması nedeniyle farklı gözle baktığı Finike portakalının üretiminin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olacağını savundu.
     Finike portakalına hak ettiği değerin kazandırılması için çiftçilere de görevler düştüğünün altını çizen Sarıçobanoğlu, üreticilerden Finike portakalına sahip çıkmalarını ve bu portakalın adını başka bölgelerde üretilen ürünlerde kullanılmasına izin vermemelerini istedi.
    
    
    

Bu haberi 371 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir