Polonyalı yetkiliden "okumadan imzalama" uyarısı -AB ve Uluslararası İşbirliği Müdürü…

  • Yazı boyutu
Polonyalı yetkiliden "okumadan imzalama" uyarısı
  -AB ve Uluslararası İşbirliği Müdürü…

Polonyalı yetkiliden "okumadan imzalama" uyarısı -AB ve Uluslararası İşbirliği Müdürü Krzyzanowski: -"(AB anlaşmaları) Hiçbir anlaşmayı iyice anlamadan imzalamasınlar"

Polonya Tarım Bakanlığı'nın Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası İşbirliği'nden sorumlu Müdürü Julian Krzyzanowski, Türk yetkilileri, tarımla ilgili AB anlaşmaları konusunda uyararak, "Hiçbir anlaşmayı iyice anlamadan imzalamasınlar" dedi.
     Krzyzanowski, Polonya Enformasyon ve Yabancı Yatırım Ajansı'nın (PAlilZ) davetlisi olarak bu ülkede bulunan Türk gazetecilerle, Tarım Bakanlığı'nda bir araya geldi.
     Ülkesinin 2004'te AB üyesi olduğunu hatırlatan Krzyzanowski, "AB üyeliği, şu anda bizim tarım politikamızı şekillendiriyor" dedi.
     "AB'nin cennet olarak tanımlanamayacağını" ifade eden Krzyzanowski, buna karşın tarım konusunda üyeliğin faydasını gördüklerini söyledi.
     Krzyzanowski, 2002-2003 yıllarında kırsal kesimde yaşayanlar arasında AB'ye girmek isteyenlerin oranının sadece yüzde 20 olduğunu, 2011'de ise AB'den memnun olanların sayısının yüzde 80'e ulaştığını dile getirdi.
    
     -"Tarım sübvansiyonları aynı kalabilir"-
    
     Polonya'nın bu yıl için Tarım Bakanlığı bütçesinin 12 milyar ziloti (yaklaşık 3 milyar avro) olduğunu, AB sübvansiyonlarının da aynı tutara ulaştığını anlatan Krzyzanowski, 2014-2020 dönemini kapsayan AB bütçesinin henüz netliğe kavuşturulmadığını belirtti.
     AB'nin çoğunluk esasına göre çalıştığını kaydeden Krzyzanowski, "Çoğu AB ülkesi, sübvansiyonların aynı oranda kalması görüşünü destekliyor" dedi.
     Tarım sübvansiyonları konusunda, AB'nin Türkiye ile "ne çerçevede" görüşmeler yaptığını bilmediğini kaydeden Krzyzanowski, "2002'ye kadar, bize çok fazla para verileceğine dair söz vermediler. Fakat ondan sonra fikirlerini biraz değiştirdiler. AB, ilk senemizde bir hektar için verdiği 100 avronun 25 avrosunu Polonya'ya verdi" diye konuştu.
    
     -"AB toz pembe değildi"-
    
     Tarım alanındaki Türk politikacıları dikkatli olmaları konusunda uyaran Krzyzanowski, "Hiçbir anlaşmayı iyice anlamadan imzalamasınlar" dedi.
     Polonya'nın üyelik sürecinde AB ile ilgili sorunlar yaşandığını dile getiren Krzyzanowski, şöyle devam etti:
     "İlk başta, söylendiği gibi AB'de herşey toz pembe değildi. Girdikten sonra bazı kısıtlamalar ve müdahaleler oluyordu. 1989'a kadar komünizm döneminde yaşadık. Daha sonra kapitalizme geçtik. 1991 yılında Tarım Piyasası Kurumu oluşturuldu. Bu kurumun ana görevi müdahaleydi. Kurum, aslında o zamanlarda devlet bütçesi ile finanse ediliyordu. Kurumun ana faaliyetlerinden biri üreticilerin çok düşük fiyatlarla mallarını satmasını engellemekti. Çifçiler domuz eti, dana eti, süt, bal gibi ürünleri kuruma satıyorlardı. Bu yüzden onların durumu sabitti. "
     2002-2004 yıllarını kapsayan dönemde AB'nin kuralları sürekli değiştirdiğini anlatan Krzyzanowski, hektar başına verilen sübvansiyonların sürekli değişebildiğini, bunun da ülkelerini olumsuz etkilediği görüşünü dile getirdi.
     Krzyzanowski, "1 milyon 400 bin çiftliğe sahip bir ülke için bu tip değişimler çok masraflıydı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir